| Heridtw2 a întrebat:

Ce e asa de lauda daca esti medic si salvezi vieti spre deosebire de un politist la criminalistica? Amandoi mumcesc nu, medicu tot pentru bani o face.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Habar nu ai ce presupune meseria de medic. Nici ce înseamnă să devii medic, nici ce înseamnă să profesezi ca medic. Cunosc medici de pe vremea când erau elevi de liceu și până în prezent când sunt responsabili pentru un etaj de spital. Crede-mă că niciun criminalist nu a avut vreodată în viața lui o responsabilitate similară, și nici nu a învățat în viața lui cât au învățat oamenii ăia.

2. Ar fi cam absurd ca medicii să-și facă meseria fără să fie plătiți. În caz că nu știi, și medicii trebuie să plătească facturi la fel ca toți ceilalți oameni.

3. Nici pe mine și nici pe medici nu-i interesează în mod special "laudele" pe care le primesc. Tu ești singurul preocupat de acest aspect și nu înțeleg de ce. Cu ce te deranjează pe tine laudele pe care le primesc medicii și pompierii? Crezi că există un volum limitat de admirație în univers, iar dacă unii primesc prea multă, pentru alții nu mai rămâne?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce ți se pare mai ușor să faci
- scoală de șase luni făcută cu liceul luat târâș sau
- scoală de șase ani + specializare n ani + rezidențiat +?

e clar că tu n-ai cu ce te lăuda (deocamdată?)

| Heridtw2 explică (pentru sierra1):

Am abia 24 ani am bac luat subt la. facultate, ma.antrenez pe autocontrol nu vreau bani multi deci nu mi.pasa.

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, da, este o laudă să fii medic și să salvezi vieți. Și de regulă medicii nu se laudă singuri, ci sunt lăudați de oamenii ale căror vieți le-au salvat.

În al doilea rând, oamenii au mult mai multe contacte cu medicii decât cu polițiștii criminaliști. De unde rezultă în mod natural și un volum de aprecieri mai mare.

Și în al treilea rând, tu nu ești polițist la criminalistică. Și atunci de ce te simți tu lezat de faptul că polițiștii criminaliști nu primesc la fel de multe aprecieri ca medicii?

| Heridtw2 explică (pentru johnnny123):

Dvstra am inteles ca sunteti inginer de ce nu ati merita aceleasi laude pe care le ia un medic? O fac pentru bani, daca ar face o gratuit ai mai zice, inteleg sa fie mai apreciat un inginer ca un jandarm paznic la judecatorie ca munceste mai mult, dar nu medicii si pompierii sa fie deasupra tuturor ca si inginerii muncesc si politistii de la criminalistica, ei ajuta ca asta le e meseria.

| johnnny123 a răspuns (pentru Heridtw2):

1. Habar nu ai ce presupune meseria de medic. Nici ce înseamnă să devii medic, nici ce înseamnă să profesezi ca medic. Cunosc medici de pe vremea când erau elevi de liceu și până în prezent când sunt responsabili pentru un etaj de spital. Crede-mă că niciun criminalist nu a avut vreodată în viața lui o responsabilitate similară, și nici nu a învățat în viața lui cât au învățat oamenii ăia.

2. Ar fi cam absurd ca medicii să-și facă meseria fără să fie plătiți. În caz că nu știi, și medicii trebuie să plătească facturi la fel ca toți ceilalți oameni.

3. Nici pe mine și nici pe medici nu-i interesează în mod special "laudele" pe care le primesc. Tu ești singurul preocupat de acest aspect și nu înțeleg de ce. Cu ce te deranjează pe tine laudele pe care le primesc medicii și pompierii? Crezi că există un volum limitat de admirație în univers, iar dacă unii primesc prea multă, pentru alții nu mai rămâne?