| 1Q a întrebat:

Ce este aia dezvoltator imobiliar si care este diferenta dintre el si un agent imobiliar?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dezvoltatorul imobiliar este cel care are bani si ii investeste in construirea unui ansamblu rezidential/cladire de birouri/spatiu comercial/etc. prin intermediul unei persoane juridice pe cata vreme agentul imobiliar este un angajat al unei agentii imobiliare platit de regula la comision si care are ca activitate vanzarea imobilelor.
Practic dezvoltatorul imobiliar este un investitor iar agentul imobiliar este un simplu angajat.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dezvoltatorul imobiliar are capital și construiește. Agentul imobiliar colectează informație despre imobilele. terenurile de vânzare și pune în legătură vânzătorii și cumpărătorii contra comision.

| OnuOnulică a răspuns:

Dezvoltatorul imobiliar e acea persoană care investește bani iar agent mobiliar e un angajat care verifică lucrurile.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru OnuOnulică):

Agentul imobiliar vinde, nu verifica nimic.