| DADW a întrebat:

Ce este funda? Va rog sa imi spuneti, astept multe raspunsuri.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este semul de mulțumire al întrebătorului.
De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?
Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 10 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit :)
Cum castig puncte pe TPU?
Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.

pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.

De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:

primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte.

Pentru a vedea care dintre intrebari nu au niciun raspuns/ au un raspuns/ au doua raspunsuri/ au trei raspunsuri, intra aici.
În total funda valorează 110 puncte!
Sursa: http://www. TPU.ro/intrebari-frecvente
Pa, pa.
Sursa: http://www. TPU.ro/intrebari-frecvente

NOname
| NOname a răspuns:

Bine ai venit printre noi!
Funda = Cocarda oranj = Răspuns câştigător = 100 de puncte.
Este un fel de "Mulţumesc". În acest fel îi mulţumeşti celui, care te-a ajutat cel mai mult, răspunsul căruia a fost cel mai bun, din punctul tău de vedere.
Când te vei hotărî, ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" în dreapta răspunsului preferat, iar apoi să dai clic pe "OK". E simplu.

Citeşte şi Întrebările frecvente: http://www.TPU.ro/intrebari-frecvente ! O să găseşti multe răspunsuri şi aici. Succes. Numai bine.

| razvyy412 a răspuns:

Pai funda este ceea ce dai tu la raspunsul cel mai bun
dupa ce raspunde cineva in dreapta ii apare ceva care daca treci cu clikul pe el se face portocaliu si daca dai clik pe el declari raspunsul castigator
daca cineva iti da funda inseamna ca primesti puncte o funda = 100 puncte bafta! la raspunsul meu daca vezi in dreapta la raspuns te rog imi dai funda? te rog frumos! succes

| ZvT a răspuns:

Este noua hârtie igienică marca TPU.

| Notty a răspuns:

Si eu am pus intrebarea asta cu nu mult timp in urmawinking de exemplu atunci cand mai multi iti raspund la o intrebare si tie doar un raspuns ti se pare folositor in dreptul intrebarii este o funda gri care cand dai click pe ea se face portocalie.asta inseamna ca declari raspunsul acela castigator si cel care a dat raspunsul care tu ai decis ca este castigator va obtine mai multe puncte.acum ca stii, funda?:d

| cata416 a răspuns:

Funda este o rasplata pentru raspunsul cel mai bun.Se numeste raspunsul castigator si seamana cu o funda si de asta oamenii ii spun funda/fundita/fundoihappy.

| Gabriela144 a răspuns:

Funda estte raspunsul castigator care te-a ajutat mult

| Sweet00Alice a răspuns:

Hey. Funda, pe acest site, reprezinta 'premiul' acordat utilizatorului care ti se pare ca te-a ajutat cel mai mult cu intrebarea pe care ai postat-o, care consideri ca a raspuns cel mai bine. Aceasta valoareaza 100p (punctele le vezi daca te uiti in tabelul din stanga, sau pe pagina ta happy )
Ca sa o acorzi, vei vedea, cand vei intra din nou unde ai postat intrebarea, in dreptul fiecarui raspuns 'Declara acest raspuns castigator'. sau cel putin asa era ultima data oh go on. In orice caz, daca apesi pe acel buton, ii vei acorda acelui utilizator fundita big grin

| mariusceltare31910 a răspuns:

Funda este multimirea prostului de intrebator care nu stie nimic

| xJustxSmilex a răspuns:

Este un fel de "Premiu"PENTRU raspunsurile castigatoare! Sper ca te-am ajutat!