| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Ce este mancatoria? De multe ori am auzit expresia "vezi ca in orasul x mancatoria este mai mare ca nicaieri"?

Răspuns Câştigător
| iulianr a răspuns:

Adica invidia. In general, cred ca termenul se refera la oamenii care nu suporta sa vada ca altcineva (un coleg, ruda etc.) are succes si se leaga fara motiv de persoana respectiva, pentru a-l impiedica sa reuseasca.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Invidia, ranchiuna, si scandalagii care se iau de tine fara motiv.
Vezi zona de sud a tarii, un oras oarecare: Valcea de exemplu.

| mgtow a răspuns:

Nivelul de a manca mai mult poate se refera, suna aiurea oricum n-am auzit la nimeni

| Sonia822 a răspuns:

Barfa, rezultatul expresiei ``injung. pe la spate``folosita in mod metaforic, ciuda pe calitatile altuia, pizma, bucuria pentru raul intamplat altuia, starea de necaz provocata de succesul sau bucuria altuia, invidia pe avere, etc Rezultatele acestor sentimente, care pot fi diverse. Cel mai des are sens de barfa sau tot ce se intelege prin ``a manca pe la spate``

| awspam a răspuns:

Gen. lucrezi la ceva iar altul care nu face la fel de bine precum faci tu apune sefilor tai ca te prea grabesti si mereu trebuie sa repare dupa tine ca sa iti iese bine.
. intelegi?

| Dalmore a răspuns:

Adică se mănâncă mult rahat pe acolo.