| danidni a întrebat:

Ce este un polițist comunitar?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Fostii Gardieni Publici actual Politia Locala, cei care au ca norma sa dea amenzi cetatenilor mai mult sau mai putin pe merit.
Daca politia te mai iarta cateodata in cazuri de exceptie, localii niciodata dovada ca ei salariul il iau pentru amenzile care le dau, nenorocitii!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt ageenți de ordine ai Primăriei, care au niște atribuții de menținere a ordinei publice în localitate dar fără a prelua sarcinile poliției.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politia Comunitara, denumita si politia de proximitate se numeste acum Politia Locala si este subordonata Primariei.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit! Politia de proximitate apartine de politia statala si nu apartine de primarie, ci de MAI. Politia comunitara sau locala apartine de primarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E acel poliţist care patrulează pe străzi cu maşina singur sau împreună cu altul şi are grijă să asigure ordinea publică şi să-i repereze pe cei care i se par suspecţi.

| Pantagruel a răspuns:

Un asistat social.

Diferenta fata de ceilalti asistati social, este ca astia se prefac ca muncesc.