| Răzvan_Opârlescu_2000 a întrebat:

Ce este un zootehnist? Ce știe să facă? Cu ce se ocupă?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca "zootehnia"este o stiinta care se ocupa de cresterea, ingrijirea si reproductia animalelor in conditii controlate, de ferma, a animalelor(fie domestice, fie salbatice) inseamna ca toti cei care isi desfasoara o activitate in domeniul zootehniei sunt denumiti "zootehnisti". Asadar, in functie de nivelul de pregatire/calificare profesionala,"zootehnist" este atat muncitorul care hraneste animalele si curata adaposturile cat si inginerul care coordoneaza activitatea din ferma.

| darrio2007 a răspuns:

Un crescator de animale cu studii in domeniu.

| Violleta2022 a răspuns:

Munca cu animalele!
Aici poti fii: muncitor zootehnist sau inginer zootehnist.
In ambele cazuri, lucrezi cu animalutele prin ferme, crescatorii, samd.

| sierra1 a răspuns:

Răzvi: ştiu că ţi-e greu să dai o căutare pe net şi de aceea îţi trimit următoarele: Zootehnişti = specialisti de un înalt profesionalism si competenta manageriala, cu serioase si aprofundate cunostinte ingineresti în domeniile stiintelor agro-biologice si economice, pe care absolventul, cu titlul de inginer, stie sa le exploateze în mod competitiv, pentru a furniza produse animaliere si servicii de cea mai buna calitate.
Rolul inginerului zootehnist din România este imens, deoarece trebuie sa realizeze, în practica agricola, conceptul românesc de „zootehnicizare a agriculturii", adica transformarea, cu eficienta economica superioara, a productiei agricole vegetale în bioproductii animaliere. Absolventii sunt capabili sa integreze inginereste stiintele fundamentale ale vietii cu cele tehnologice, economice si de management, pentru a putea proiecta, organiza si conduce exploatatii de crestere a animalelor.

| relian a răspuns:

Mai pe scurt este un fel de inginer care se ocupa de cresterea animalelor.Deci nu faci tu nimic,esti un fel de sef,faci o facultate pentru asta,inveti despre animalele domestice,pasari,pesti etc.
Acum nu stiu la ce anume ai facut tu referire la muncitor zootehnist,la tehnician zootehnist,sau la inginer zootehnist?

Muncitor zootehnist este acel om care se ocupa cu animalele,face curat,le da de mincare intr-un cuvant la munca de jos.
Tehnician zootehnist este persoana care are ceva studii liceale in general,stie ceva mai multe despre animale decat un simplu muncitor,sau ar trebuie sa stie,se ocupa in general cu chestii ceva mai sus decat un muncitor,cum a r fi de exemplu la vaci el insamanteaza animalele si alte chestiuni de genu asta.
Ingineru e sefu,are facultate,cunoaste despre animale anatomie,Ce mananca fiecare,cat,cum,stie sa faca amestecuri de furaje, cunoaste bolile animalelor, stie saua r trebuie sa stie cand un animal prezinta simptome de boala, cheama medicu bla bla
Astea erau pe vremuri, cand erau ferme centralizate, dar in general cam despre asa ceva este vorba in mare.

| AlexSalling a răspuns:

Bunicul meu a fost zootehnist. Este munca cu porcii, cu carnea de porc. El a lucrat la Comtim, adica mai clar, nu cred ca vrei sa lucrezi in meseria asta. Este pentru cei care nu au mila sa taie biete animale.