| Cipri0481 a întrebat:

Ce liceu trebuie sa fac pentru a ma face Controlor trafic aerian

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Oricare e bun. Preferabil profil real.
Apoi cursuri de specialitate.
Nu ai nevoie de facultate ca să devii CTA.

| johnnny123 a răspuns:

Nu există niciun liceu care să pregătească controlori de trafic aerian. Controlor de trafic devii după ce absolvi cursuri de specialitate la Scoala Superioara de Aviatie Civila. Iar pentru a te înscrie acolo trebuie să ai diplomă de bac.

| gabicoo a răspuns:

Un liceu teoretic profil real. Facultatea contează.

| ReddY25 a răspuns (pentru gabicoo):

Exista pentru asa ceva?

| suntserios a răspuns (pentru ReddY25):

Nu exista o astfel de facultate.
Sunt cursuri de specializare.

| Cherciumihai a răspuns:

Nu stiu extact daca cel de aeronautica are legatura cu ce vrei tu insa s-ar putea sa aiba legatura.Cred ca mai mult ar conta facultatea, Am cautat pe net si sunt cursuri... uite aici: https://aviationacademy.ro/cursuri-controlor-de-trafic/

| Adelin568iaurt a răspuns:

Nu contează liceul pe care tu îl faci, trebuie sa termini un profil real sau unul militar și după cel mai important sa mergi la facultate cu specializare in asta