| eliseidaniel13 a întrebat:

Ce face mai exact un inginer Mecatronist? Construiește tehnologie?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa stie mecanica, electronica, robotica si informatica.
Redau de pe un site.

"Câteva dintre cele mai comune responsabilități includ:

Identificarea oportunităților de eficientizare a operațiunilor sau fluxurilor de lucru prin automatizare sau integrare cu alte sisteme
Proiectarea și testarea prototipurilor de dispozitive mecatronice pentru uz intern al organizației
Proiectarea și testarea prototipurilor de produse cu intenția de a vinde către un consumator
Depanarea și sprijinirea diverselor sisteme și dispozitive mecatronice care există în cadrul organizației
Developing computer-driven systems and controls for use within the organization, cum ar fi un sistem de control al depozitului (WCS), sisteme de planificare a resurselor întreprinderii (ERP) și diverse sisteme de detecție și control
Realizarea de studii de fezabilitate pentru a înțelege potențialul ROI (inteligenta colectiva) al diverselor soluții mecatronice și implementarea cu succes a acestor soluții."

| mihai69 a răspuns:

Se ocupă de partea mecanica a roboticii.
(Cercetare, proiectare, testare, CAD, CAM etc.)

Răspuns utilizator avertizat