| octa2021 a întrebat:

Ce face un inginer mecatronist?
Unde poate lucra?

Şi cât câstigă?

1 răspuns:
| elenadache a răspuns:

Ca Tehnician mecatronist, vei lucra în laboratoare şi ateliere de
prelucrări mecanice/ micromecanice componente tehnologice de bază
pentru produsele mecatronice med-high-tech şi high-tech, precum şi în
laboratoarele /atelierele de asamblări/ microasamblări subansamble şi
ansamble mecatronice/ micromecatronice, desfăşurând activităţi
complexe în domeniul tehnologiilor/ microtehnologiilor şi produselor
mecatronice high-tech/ specializate.
- prelucrarea componentelor mecanice, asamblarea componentelor si
subansamblelor in sisteme mecatronice
 vei proiecta, asistat de computer, componente de bază,
subansamble şi ansamble mecatronice/ micromecatronice, folosind
aplicaţia software de proiectare corespunzătoare
 vei prelucra pe maşini-unelte micro- componente cu diferite profile
geometrice şi complexitate diversă,
 vei executa asamblări/ microasamblări mecatronice/
micromecatronice, vei instala
subansamble si componente electrice;
- asigurarea controlului tehnic al
instalaţiilor, întreţinerea sistemelor
mecatronice în vederea funcţionării
conform reglementărilor
 vei instala şi testa componentele de hardware şi software;
 vei construi dispozitive de comandă electrice, pneumatice şi
hidraulice şi vei verifica funcţionarea acestora;
 vei programa, vei regla şi vei verifica funcţionarea sistemelor
mecatronice;
- asigurarea mentenanţei produselor mecatronice/ micromecatronice
 vei depista şi remedia deficienţe de asamblare/
microasamblare, în baza unor proceduri de controlling
 vei asigura mentenanţa produselor mecatronice/
micromecatronice la sediul beneficiarului
 vei aplica normele şi principiile de protecţie a muncii,
PSI şi protecţie a mediului.
Poti lucra in strainatate : in Germania spre exemplu: 1800 Euro. happy
Sin in Romania ar fi cateva posturi. Momentan e ceva nou pentru Romania.