| Maximo6788 a întrebat:

Ce face un subofițer auto mapn?

3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Subofiterii din armata pot avea diferite functii. Pe langa functia de sofer, pot indeplini su alte functii: sefi depozie piese auto, sofer pe transportoare blindate, plutonier de companie la companiile auto, pot lucra in compartimentul auto al unitatii pentru a tine evidenta contabia primara, prelucrator de foi de parcurs, sef grupa reparatii la subunitati (companii, baterii).
De regula subofiterii auto se incadreaza mai putin ca soferi, acestia fiind din randul SGP-istilor (militari angajati pe baza de contract) sau civili, subofiterii fiind incadrati de regula pe masini speciale, unde, pe langa conducerea masinii indeplineste si functia de deservire a respectivului autovehicul. De exemplu: autospeciala de dezactivare, dezinfectare si dezinsectie de la trupele chimice.

| anonim3247 a răspuns:

Este șofer pe mașinile armatei - camioane sau ce mașini mai au ei.

| notdecstar a răspuns:

Sta subofiter