| FCx78 a întrebat:

Ce facultate as putea urma dupa ce termin liceul cu profil tehnic? PS sunt surda,va rog sa nu-mi spuneti ca nu se poate sa intru, nu pot sa fac, etc just va întreb unde pot sa intru la facultate după ce termin liceul... va multumesc!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De mers, poți (incerca) oriunde, problema e ca după absolvire s-o valorifici (angajare) adică să n-o faci degeaba

| Frank51 a răspuns:

Orice facultate tehnica, ca sa iti fie mai usor, si de ce nu orice alta facultate vrei tu, pana la urma nu exista limite.

| Furnicuta000 a răspuns:

Teoretic poti face ORICE facultate (ai dreptul legal) dar desi nu vrei sa iti spun asta, dizabilitatea ti-ar putea ingreuna studiul in cazul anumitor facultati, de ex limbi straine sau litere (atat facultatea propriu-zisa cat si faptul ca e greu sa lucrezi in domeniu). Deci trebuie sa te gandesti si la ce vei face pe viitor. Recomand ceva pe inginerie (Politehnica), arhitectura,

| mastadont a răspuns:

Ori unde vrei, faptul că ai o dizabilitate nu ar trebui să te împiedice în a face o facultate. Pe când eram la facultate am avut un coleg nevăzător complet și se descurca destul de bine, reușind să termine cu brio și muncind cot la cot cu ceilalți. Nici-o dată nu l-am văzut să ceară scutiri de la anumite taskuri sau mai mult timp la examen, era un om normal pe care nu dizabilitatea l-a definit.
Orice este posibil, asta tu trebuie să îți alegi și să te ții de treabă.

| Iote a răspuns:

Profil tehnic, dar ce fel? Ca sunt multe... tehnice.
Teoretic, poti merge la orice facultate. Probabil Politehnica este mai indicata. In cadrul ei, iti alegi specializarea care iti place sau in care te descurci cu tot cu defectul tau de auz. Stii ca exista multe metode care te pot ajuta?

| ancaval a răspuns:

Poți merge la orice facultate, doar să îți placă domeniul.
Caută pe net o facultate din zona ta, vezi specializările și poate îți place una din ele.