| Neah a întrebat:

Ce facultate/studii trebuie sa am pentru a deveni un detectiv/criminalist

Răspuns Câştigător
| ghostlabbrador77 a răspuns:

La fel cum spunea si Georgiana trebuie sa urmezi facultatea de drept pe specializarea de criminalistica, iar ca sa ajungi detectiv ( nu stiu sigur in Romania, dar in Anglia spre exemplu unde m-am interesat eu trebuie sa ai cel putin 2 sau 5 ani de serviciu ca si politist "normal" ca sa spun asa, spre exemplu in Anglia duc o lipsa de detectivi, fiind mult mai rentabil sa ramai la statutul de politist de unde sa avansezi mai departe la locotenent, etc., ca sa ajungi detectiv poti sa urmezi un curs suplimentar la scotland yard in cazul angliei, dupa 2 sau 5 ani de serviciu ca politist "normal" v-a trebui sa depui o cerere de promovare la statutul de detectiv, esti evaluat si ti se ofera postul) dar realist vorbind daca vrei sa ajungi detectiv, iti sugerez sa mergi in strainatate ( este mult mai interesant as spune, in strainatate combaterea crimei este incomparabil mai bine finantata atat cu personal cat si cu fonduri). Daca vrei sa aflii mai multe detalii poti sa accesezi site-ul scotland yard. Sper ca te-am ajutat, daca mai ai intrebari cu care crezi ca pot sa te ajut poti sa imi trimiti mesaj in privat.

1 răspuns:
| mariamara23 a răspuns:

In ceea ce priveste profesia de detectiv, nu te pot ajuta pentru ca nu stiu big grin, insa pentru a deveni criminalist este nevoie sa urmezi facultatea de drept.