| AlexandraMon a întrebat:

Ce facultate trebuie sa fac daca vreau sa devin specialist outsourcing?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Outsourcing in ce?

| johnnny123 a răspuns:

Cred că înainte de a deveni "specialist în outsourcing" trebuie să înțelegi ce înseamnă "outsourcing".

Outsourcing-ul este un termen general care se referă la reducerea costurilor prin transferul unor porțiuni de muncă unor furnizori externi (care pot presta acea muncă la prețuri mai mici decât ar putea să o facă intern compania).

Un exemplu clasic este suportul tehnic: Pentru o companie americană este mult mai ieftin să aibă un departament de suport în India, unde angajații sunt plătiți cu 1$/oră decât să aibă un departament de suport în San Francisco, cu angajați americani pe care trebuie să-i plătească cu 20$ pe oră să facă exact același lucru ca indienii.

Outsourcing-ul poate exista în orice domeniu, de la vopsit ouă de Paște până la construirea de componente pentru Stația Spațială Internațională.

Tu ce înțelegi prin "specialist în outsourcing"? Vrei să fii specialist în toate domeniile în care outsourcing-ul este posibil?