| Mira1234567 a întrebat:

Daca vreau sa devin psihiatru, ce facultate trebuie sa fac? Unde se afla aceasta?

3 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu există facultate de psihiatrie. laughing Trebuie să faci facultatea de medicină şi să te specializezi în psihiatrie cum alţii se specializează în medicină generală, chirurgie etc. etc. Adică ieşi psihiatru după vreo 10 ani de studiu intens. Psihiatrul e medic cu dreptul de a tăia reţete.

Eu cred că tu confunzi psihiatrul cu psihologul. Psihologul e un terapeut, nu un medic. Facultăţi de psihologie există şi durează trei ani. Mai toate universităţile au.

| Mira1234567 explică (pentru Gizăz):

Nu fac nicio confuzie, vreau sa devin PSIHIATRU, nu psiholog. Stiu ca nu exista facultate de psihiatrie, fix de asta am si intrebat ce facultate trebuie sa urmez.

| Gizăz a răspuns (pentru Mira1234567):

Medicina. Doar specializarea e psihiatrie. Până atunci faci medicină în general.