| Blackwoman27 a întrebat:

Ce facultate trebuie sa faci ca sa devii neuropsihiatru?
Care este salariul acestuia?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Poate neurolog.

| Blackwoman27 explică (pentru mira):

Neuropsihiatrie-se ocupa atat cu bolile sistemului nervos cat si cu cele psihice

| Fatamuntilor a răspuns:

Ma gandesc ca facultatea de medicina, specialitatea respectiva
Dar am auzit ca astia fac ceva in plus.
Salariu e secret, dar ma gandescca in functie de vechime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
poate ai vrut sa zici neurolog sau psihiatru dar pentru a deveni un medic de orice fel trebuie sa absolvi cei 6 ani de facultate de medicina la care intri printr-un test grila iar dupa ce absolvi facultatea, esti numit medic rezident iar rezidenta dureaza de la 3-6 ani depinde de fiecare specialitate iar salariul depinde de tara in care profesezi de exemplu un medic in Germania care face rezidenta are un salari din cate stiu imi cer iertare daca gresesc dar in jur de 3000 de euro are un medic rezident.
P.S dupa anii de rezidenta se da un examen si primesti titlul de medic specialist in specialitatea in care ai profesat in anii de rezidenta iar dupa specialitate in caz ca vrei mai dai un examen si esti numit medic primar (varful medicinei), cu inaintarea in experienta si salariul creste totodata salariul bafta pana atunci.
O zi buna

| PeFuga a răspuns:

Facultatea de medicina, dar specializarea asta ti-o alegi abia la rezidentiat.