| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultati pot face dupa ce termin la profil electronica si automatizari? daca iau bac-ul pot sa ma angajez si fara facultate? cam cat ar fi salarul in strainatate? tin sa mentionez ca sunt intr-un colegiu tehnic tongue DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Isana a răspuns:

La facultate îi zice de automatică şi calculatoare (la oricare dintre cele 4 universităţi tehnice).

Dacă reuşeşti să o termini, îi o facultate bună; n-ai trebui să ai probleme în a găsi loc de muncă.
Ca să-ţi fie mai uşor în facultate şi să intri la buget (la 3 dintre ele se dă examen de admitere) ar trebui să ştii bine matematica (în special analiza). Îţi va fi destul de greu dacă nu prea ştii bine programare sau fizică dar cu mult timp se pot recupera.
În funcţie de calitatea învăţământului Bucureşti pe primul loc, pe locul doi ar fi Cluj şi Timişoara iar cea mai slabă Iaşi (aici nici nu se dă examen de admitere şi mulţi studenţi buni merg la facultatea de informatică). Din punctul de vedere al locurilor de muncă (pe soft) pe primul loc evident Bucureşti, 2 Cluj, 3 Timişoara, 4 Iaşi (conform celor mai mari siteuri de locuri de muncă din Ro).
Legat de proiecte, nu înţeleg ce ai vrea să ştii mai exact. De prin semestu 2 începi cu vreo 2 proiecte, iar de prin semestrul 4 încolo vei avea proiect la fiecare materie (care valorează până la jumătate din nota finală) ceea ce implică mai puţin timp liber în timpul anului şi mai mult timp liber în sesiune.
Cu bursele la poli faţă de universitate îi fain că are toată lumea care are bursă mai mare de nota x, nu doar primii n.

Caută bine că găseşti ce cursuri se fac la AC la UPT pe siteul lor. :* fundabatting eyelashes

1 răspuns:
| aROCKisaki a răspuns:

Poti da la mecatronica (mecanica, electronica, fizica... si mai era ceva)...