| StrongHeart a întrebat:

Ce fel de calitati sau aptitudini trebuie sa ai daca vrei sa ajungi medic?
Aici ma refer la un chirurg sau cineva care face operatii grele, nu la care te duci sa-ti dea adeverinte si retete cand esti racit.

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai sa ai abilitati mentale, creieru sa fie bun, ca el coordoneaza si maiinile la operatii, dexteritate, etc.
Si sa ai inclinatia catre asta, sa poti prinde indemanare cand inveti, sa fi sigur pe tine, rabdator, calm, foarte atent.

| Celcestietot a răspuns:

Sa nu iti tremure dracu. mainile alea laughing. Tu iti dai seama cu ce frica te trezesti daca il vezi pe ala asa pana sa isi faca efectul anestezia? ((:

| J0B0MAT a răspuns:

Cel mai important să nu vrei să omori oameni.
Să nu te faci chirurg!

| Nirvanaaa a răspuns:

Sa fie calculat, sa aibă simt de orientare bun (mai ales la operațiile la care ai treaba fix printre ramurile plexului brahial de exemplu), sa își pastreze calmul, sa aibă viziune in spatiu, sa aibă rabdare.
La chirurgie plastica trebuie sa ai și simt estetic și sa te pricepi sa abordezi zona fără sa lași cicatrici mari.
La Neurochirurgie și chirurgie oftalmologica trebuie sa ai o abordare foarte fina.

| dinaprilie a răspuns:

Cel putin sa fii un puc psihopat, parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. Mie imi place Leon Danaila. Inspira-te de el cat vrei. Cauta interviuri si emisiuni cu el eventual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sânge rece, bine spuslaughing practic eu când porționez carnea de porc sau pui pentru a-mi face de mâncare imi vine sa vomit. Asta dă de la sine înțeles ca numai chirurgia nu este de mine. laughing bleah, numai gândul îmi face deja rău.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Iti vine sa vomiti de la miros? Carnea negatita are un miros haios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Mirosul nu, însă când vad sânge. Nu știu cum taie unii porcul de viu. Sau alții care lucrează în abator.

| Dormeo a răspuns:

Sange rece, ambitie, rabdare, control (mana sigura), sa nu te panichezi stresezi usor