| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna farmacist in spital? Cu ce se ocupă el?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Sunt spitale care au farmacii dotate cu laboratoare proprii.
Tin minte cand m-am operat de amigdale ca am primit o mixtura intr-un recipient pe care scria farmacia si adresa spitalului. pe langa data de expirare si ce contine exact.
Am o prietena, ok in Germania, lucreaza ca farmacist intr-un spital si face mai mult munca de laborator decat munca de predare/stocare medicamente.

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Elibereaza medicamentele prescrise de medic. In spital, fiecare medic scrie in sistem la fiecare pacient o lista cu ce medicamente vrea pentru el. Lista este primita de sistemul informatic din farmacie, iar farmacistul sef aproba medicamentele, se elibereaza din depozit, iar cand vin asistentele sa le ia, le da.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un farmacist poate să fie administratorul unei farmacii a spitalului, să aibă în evidență și supraveghere medicamentele ce se vor administra la bolnavi, dacă spitalul este mai mare, să se ocupe de reînoirea stocului de medicamente.

| WhiteLife a răspuns:

Are o condica pe care notează medicamentele eliberate pentru fiecare secție, nu e cine știe ce.

| Dandinelle a răspuns:

S-a scris aici bine, dar pe langa predare, supraveghere medicamente, se face si preparare de medicamente.

| anonim_4396 explică (pentru Dandinelle):

Asta doream sa stiu.Ca multa lume zicea ca nu se mai prepară medicamente in spital.

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt spitale care au farmacii dotate cu laboratoare proprii.
Tin minte cand m-am operat de amigdale ca am primit o mixtura intr-un recipient pe care scria farmacia si adresa spitalului. pe langa data de expirare si ce contine exact.
Am o prietena, ok in Germania, lucreaza ca farmacist intr-un spital si face mai mult munca de laborator decat munca de predare/stocare medicamente.

| stancuprint a răspuns:

Printăm poze din telefonul mobil cu livrare gratuită, detalii pe site la www.stancuprint.com