| Prajitura5 a întrebat:

CE inseamna inginer ecolog? Si cu ce se ocupa?

Răspuns Câştigător
| IoanaXd a răspuns:

Descrierea Grupei Majore din care face parte ocupatia de Inginer ecolog. Specialistii cu ocupatii intelectuale si stiintifice indeplinesc sarcini profesionale care necesita cunostinte de inalt nivel in stiinte fizice, biologice, sociale si umane; intreprind analize si cercetari, elaboreaza concepte, teorii si metode; aplica in practica cunostintele dobandite sau avizeaza lucrari realizate in domeniul respectiv; predau in invatamant de diverse grade, teoria si practica uneia sau a mai multor discipline; instruiesc si educa persoane handicapate; ofera consultatii in domeniul comercial, juridic si social; creaza si interpreteaza opere de arta; sustin comunicari stiintifice si intocmesc rapoarte.

Descrierea SubGrupei Majore din care face parte ocupatia de Inginer ecolog. Specialistii in biologie, agronomie si stiintele vietii efectueaza cercetari asupra teoriilor, conceptelor si procedeelor, le imbunatatesc si le amelioreaza, aplicand cunostintele stiintifice in domeniul biologiei, zoologiei, botanicii, ecologiei, psihologiei, biochimiei, microbiologiei, farmacologiei si medicinei; aplica cunostintele dobandite cu prilejul studiilor pe care le efectueaza asupra vietii umane, animale sau vegetale in toate manifestarile sale, inclusiv studii de organe, tesuturi, celule si microorganisme si a efectelor determinate de factorii de mediu, medicamente sau alte substante; studiaza bolile care afecteaza plantele, fiintele umane sau animale; isi dau avizul asupra tratamentelor profilactice sau curative; intocmesc si sustin comunicari stiintifice si rapoarte pe teme de specialitate.

Descrierea Grupei de Baza (minore) din care face parte ocupatia de Inginer ecolog. Specialistii din biologie si agronomie aplica cunostintele dobandite la studiul vietii umane, animale si vegetale, in toate manifestarile sale, inclusiv organe, tesuturi celule, microorganisme si la studierea efectelor pe care le exercita asupra acestora factorii de mediu, medicamentele sau alte substante; isi dau avizul in activitatile specifice agriculturii, industriei farmaceutice sau medicinei; intocmesc si sustin comunicari stiintifice si rapoarte de specialitate.

4 răspunsuri:
| oriflllllame a răspuns:

Dar voi de google nu ati auzit? sau de wikipedia? ia uite ca cei care au mai raspuns au auzit...numai cel ce pune intrebarea nu a auzit!

| zahy a răspuns (pentru oriflllllame):

Vad ca esti utilizator nou. Obisnuiestete cu astfel de intrebari nu'ti bate capul.

| Prajitura5 explică (pentru oriflllllame):

Tu du-te si culcate