| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce inseamna cu adevarat sa fii inginer.Adica cu ce se ocupa un inginer?

Răspuns Câştigător
| pink1girll a răspuns:

Cauta pe google!
uite aici un exemplu http://www.go.ise.ro/povol/1123.htm

2 răspunsuri:
| Neimportant a răspuns:

Cu detalii tehnice, schite.

| angela111 a răspuns:

Un inginer este o persoană cu o pregătire tehnică - teoretică și practică, obținută într-un institut de învățământ superior, care practică ingineria. Spre deosebire de oamenii de știință, care studiază natura și fenomenele naturale pentru a stabili principii, axiome și teoreme, inginerii aplică principiile teoretice din matematică și fizică pentru a crea un produs concret, ca de exemplu un rulment sau o tastatură de telefon.
Inginerii pot profesa în proiectarea, organizarea, conducerea și întreținerea proceselor tehnologice din industrie, agricultură, sau și din administrație. Inginerii pot fi și cercetători științifici în diverse domenii de specialitate. Sau Inginer=Specialist cu o pregătire tehnică și teoretică obținută într-un institut de învățământ superior, care prestează o activitate tehnică de proiectare, de cercetare, de organizare și de conducere a proceselor tehnologice dintr-o întreprindere; titlu deținut de această persoană.