| xDicsii a întrebat:

Ce inseamna la un liceul profilul de Filologie? Adica cam in ce "meserie" te specializezi ceva de genu. funda

4 răspunsuri:
| AleandraIleana98 a răspuns:

Filologia, profilul la care o sa mrg si eu din toamna e un profil uman(alaturi de Stiinte Sociale).Se bazeaza pe Limba romana, Istorie, Limbi straine, Latina si mai putin pe materiile de real (matematica, informatica, fizica, chimie, biologie).Nu se bazeaza pe biologie, fiindca faci doar 1-2 ore pe saptamana si din a 11a cele de real se transforma intr-o singura ora pe saptamana, numite Stiinte.Dai teza la romana, prima limba moderna studiata(in cazul meu engleza), istorie/geografie si latina. Daca esti la bilingv faci 6 ore din prima limba moderna studiata, 3 ore de istorie, 2 de geografie, 1-2 latina(depinde de liceu), 1 chimie, 1 biologie, 2 matematica, 2 fizica, 4 romana, 1 T.I.C.(un fel de informatica), 2 de logica, 2 de franceza, 1 muzica, 1 desen, 1 religie.Bac dai din romana, istorie, geografie/sociologie/psihologie.La facultate te ajuta acest profil sa dai la Litere, Psihologie, Drept, Jurnalism etc.
Sper ca te-am ajutat!

| crmr a răspuns:

Un liceu de filologie e un liceu teoretic nu vocational deci practic nu o sa ai o meserie fara facultate... profilul e unul uman daci o sa inveti f mult limba si literatura romana, limbi straine, latina, istorie si altele

| Darkhawker a răspuns:

Nu te specializezi in nici o "meserie". Dar studiezi mai mult materii precum limba romana, limbi straine, istorie parca si geografie si biologie. Asta te ajuta mai departe sa mergi la o facultate de jurnalism de exemplu, dar nu e o regula.

| Nuni a răspuns:

In profilul filologie ai parte de mai multa romana, biologie, spaniola, etc, si mai putina matematica, informatica, deci in profilul de filologie de vei baza mai mult pe romana happy