| anonim_4396 a întrebat:

Ce se face la profilul de filologie? Ce meserie ai dupa ce ai absolvit la acest profil?

4 răspunsuri:
| selfish lover. a răspuns:

Si eu sunt la filologie (intensiv engleza)... fac mai multa romana si engleza, apoi istorie, latina ( la toate astea dau teza). Din clasa a XI-a nu mai faci matematica, fizica, chimie, biologie in schimb vei avea mai multe ore la obiectele de specialitate. Dupa ce absolvi acest liceu ar trebui sa faci facultatea, ai putea opta pentru facultatea de psihologie, de jurnalism, de litere, de limbi, drept. Dar cunosc persoane care dupa ce au terminat acest liceu au dat la medicina sau in alta parte. happy
Poti sa te orientezi pe altceva pana termini liceul. thinking

Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| Blosssom a răspuns:

Materii umaniste... POti da la Drept, Litere, Teatru, Psihologie, Jurnalism, Istorie, Filozofie, Geografie ...mai multe

| motu a răspuns:

Ce intrebare prosteasca e si asta?
E doar liceul nimeni nu are nici o meserie.
Cand auzi ''filologie'' tie ti se pare ca ar avea vreo rezontanta cu matematica, informatica, chimia, fizica, etc?
Mai ganditi inainte sa pui intrebari la care si fratele meu de 10 ani poate sa le raspunda!

| babygirlmeli a răspuns:

Pai, eu sunt la filo-bilingv. si faci laughing 6 ore de engleza/saptamana, 4 de romana, 2 de franceza, 1 de latina, 2 de mate(recapitulari din cls. a8a), 2 de isto si geogra. da' e fain, e viata la filowinking. si dupa ce gati, poti da la facultatea de drept, limbi, jurnalism, etc.