| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna rezidentiat?

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cei care urmeaza Facultatea de medicina, la terminarea ei fac rezidentiatul parca 6 ani, in specialitatea pe ca o aleg. Acesta se face din cate stiu eu in spital, dupa terminare acestei perioade sustin un examen si abia atunci devin medici in specialitatea aleasa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Practica la locul de munca pentru medici.

| scarly86 a răspuns:

Rezidentiatul este perioada post-universitara obligatorie la medicinisti si optionala la farmacist la finalul caruia iesi medic specialist/farmacist specialist in specialitatea aleasa.rezi ul dureaza intre 3 si 7 ani in functie de specialitatea aleasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De aici setea lor de inavutire rapida, urmand exemplul confratilor mai vechi si considerand ca li se cuvine fiindca au asteptat atat de mult.se inscriu in intrecere si isi fac loc in sistem cu coatele si genunchii.nu si cu priceperea.ca de unde nu-i...nici Dumnezeu nu cere.