| Robi22 a întrebat:

Ce inseamna rezidentiat pe post si rezidentiat pe loc? Care ii diferenta dintre ele doua?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezidentiat pepost: vei avea post dupa terminarea rezidentiatului (probabil intr-un spital care nu este intr-un centru universitar). Iti vei face pregatirea in rezidentiat intr-un centru universitar, spitalul la care ai post te va plati, apoi te vei duce minim 5 ani si vei munci in acel spital (fiind platita). daca nu te duci la terminarea rezidentiatului acolo, vei da inapoi salariul pe care ti l-au platit in timpul rezidentiatului.
Rezidentiat pe loc: vei avea un loc de pregatire in timpul rezidentiatului. La sfarsitul rezidentiatului nu vei avea post si va trebui sa-ti gasesti tu unul.

1 răspuns:
| Ani4you a răspuns:

Iti pot doar un sfat nu mai face asta!