| Alexsl a întrebat:

Ce intrebari se pun la un interviu de angajare in limba engleza?

6 răspunsuri:
| oldschoolrom a răspuns:

Depinde de firma, nu este o regula pentru toate.De la intrebari usoare la cele mai grele, probabil si traducere, important este sa vorbesti fluent.

| Styller_Fre_1994 a răspuns:

Ceva-n genu
Whats your name nume
How old are you ani
Is your Mother a man..etc.

| mixxjim a răspuns:

Depinde cat de multa engleza trebuie sa stii pentru postul respectiv. Daca e vorba despre un post unde trebuie sa stii engleza sa vorbesti fluent, o sa-ti ceara sa vorbesti despre tine in engleza (pregateste-ti de acasa ceva de genul asta, pentru orice eventualitate) sa vada daca te poti exprima fluent cat de cat. Daca este un post mai pretentios, unde trebuie sa stii engleza foarte bine si unde lucrezi in special in limba engleza, e posibil ca tot interviul sa se desfasoare in engleza.

| Alexsl explică (pentru mixxjim):

Pai nu, ma duc la un targ, Icebworld sa ocup un post ca barman-ospatar in Turcia Si cipru. Si se cere si limba engleza.

| mixxjim a răspuns (pentru Alexsl):

Pfiuu, ce sa zic, mare conversatie ca barman nu cred ca ai ce face. Doar sa se imbete vreunu rau sa se-apuce sa-ti planga pe umar :)) Poate ca ospatar ceva mai mult, ca ti se poate cere sa recomanzi un fel de mancare sau sa explici ce contine. Oricum, precum spuneam, sa ai pregatit ceva deja gen "vorbeste despre tine" si sa stii cuvinte din domeniu, sa stii ce comanda omul. Poate ti-ar fi de ajutor asta http://www.nutritionistcluj.ro/......nist-cluj/
Multa bafta!

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Nu exista un set de intrebari pe care firmele il dau de la una la alta. Fiecare firma are propriul serviciu de recrutare si fiecare recruiter in general isi organizeaza interviul asa cum doreste. De cele mai multe ori nu raspunsurile la intrebari sunt urmarite ci viteza de reactie si felul in care iti aduni cuvintele. Sau cu alte cuvinte, ii intereseaza mai putin ce anume le raspunzi. Cata vreme e la subiect (adica are legatura cu intrebarea), engleza ta e fluenta si nu pierzi mult timp sa te gandesti - ai sanse mari sa fii selectat. SPOR