| marniii a întrebat:

Ce joburi o sa dispara in urmatorii 10 ani?

33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pauze lungi de curent, internet nefunctional, telefon anemic.
Si toate meseriile legate de acestia.

(perspectiva unei confruntari militare mondiale)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Casier la supermarket

| Anonimul151 a răspuns (pentru suntserios):

Este posibil, dar și imposibil în același timp. Deoarece exista și bătrâni care nu știu folosi "tehnologia". Iar la casele acelea, nu vor sta permanent cineva care sa ajute.
Și pe lângă asta, casierii aceia își vor pierde locurile de munca, deși se zice că nu...

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Ehh uite că Auchan au făcut asta deja. Pam Pam.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Bubico2022):

Cei care sunt în vârstă, și care nu au folosit "tehnologia", și nu o să li se pară ușor de folosit.

Noi, care folosim această tehnologie, normal că ni se pare ușor.

Și da, știu că se poate plăti și cash dar și cu cardul deoarece și eu folosesc uneori astfel de case.

Însă, există și multe dezavantaje cu privire la aceste case. Dar exista și avantaje.

Da, e adevărat și că sunt mai puțini bani de dat la angajați. Dar casierii ce vor face? Își vor pierde jobul nu? Vor rămâne fără locul de munca nu? Deoarece nu o să fie așa cum zic ei, că o să îi pună la alte treburi, ci o să îi de a afară.

| Anonimul151 a răspuns (pentru suntserios):

Da, și Auchan, și Kaufland și în viitor și alte magazine. Însă vor fi și case clasice ca și pana acum. Nu le vor desființa de tot. Însă pe parcurs, o vor face.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns:

Pai în mare poți sa fi atent în jur sa vezi e ce nu prea mai e nevoie din perspectiva unora.
Cum a spus cineva,dispar încet casierii pentru ca deja sunt unele magazine unde scanezi singur produsele,si nu e exclus ca și vânzătorii mai ales din magazine cu haine și accesorii ca tot mai mult se cumpără online acum.Din câte vezi s-au făcut aplicării în care îți face cineva cumparaturile,acele firme își pot face propriile magazine.
În curând șoferii de autobuze,microbuze ca tot mai mulți avem mașini persoanele, iar dacă nu e uber și bolt.Iar o data cu șoferii se închid și autogările, poate chiar și gările, ghiseele pentru bilete.
Meseria de spălător auto.S-au deschis foarte multe din astealalte unde îți speli singur mașina.

Sunt multe ce dispar, iar copii ar trebui sa fie atenți și sa se cam pună pe învățat ca altfel ma tem ca vor cam muri de foame.

| 1234568807 a răspuns (pentru Freya1):

Fereasca sfantu de asa ceva, dar daca a aparut bolt asta inseamna ca nu mai avem nevoie de autobuze si trenuri? acum toata lumea o sa comande bolt sau o sa aiba masina personala? in cazu asta eu zic sa le inlocuim pe toate cu robotii, ce rol mai avem noi?

| Freya1 a răspuns (pentru 1234568807):

Dar chiar sunt curioasa ce oameni mai vezi sa meargă cu autobuzul, in afara de școlari și pensionari...
Nu e corect neapărat dar asta urmează sa se întâmple.

| Catrice a răspuns:

Presedinte de tarahee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru Bubico2022):

Aia e, nu toți gândim la felhee hee

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Cel de asistat social!
Doamne ajută!

| ReddY25 a răspuns:

Statul pe TPU happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In urmatorii 10 ani nu cred dar probabil taximetria, poate suna nebunesc da sunt deja alternative (uber, bolt) plus ca din ce stiu eu masinile care sunt bagate pe taxi trebuie sa nu fie mai vechi de cativa ani(cu toate ca inca sunt unele vechii de oho) iar daca se se interzice fabricarea masinilor pe combustibil atunci e clar, masinile electrice sunt mai scumpe, una e sa dai 11 mii le un logan chel de nou si alta e 20k sau mai mult pe una electrica probabil si cu autonomie mica ( dureaza si mult sa le incarci si pierzi timp), parerea mea

| 1234568807 a răspuns:

Nebun psihic

| Anonimul151 a răspuns:

Posibil să dispară și jobul de chelner/ospătar, deoarece s-au inventat roboti care să ducă mâncarea la masa clientului, benzi care duc mâncarea din bucătărie direct pe masa clientului...

Vor mai dispărea multe altele... Multe domenii folosite acum, dar care în viitor din păcate nu vor mai fi folosite.

| 1234568807 a răspuns (pentru Anonimul151):

O sa fim inlocuiti cu totul de roboti

| Anonimul151 a răspuns (pentru 1234568807):

Din păcate, cel mai probabil...

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru DracuIa):

Tu nu te auzi ce spui, daca munca de jos ar fi facuta de roboti, asta ar insemna ca toti ar trebui sa invete carte sa ajunga la birouri, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru DracuIa):

''Daca toti ar invata carte nu ar mai avea cine sa ne stearga ciubotele'', daca ar sti ion creanga ca in noile vremuri ciubotele pot fi sterse de roboti s-ar minuna

| 1234568807 a răspuns (pentru DracuIa):

Eu zic sa inlocuim absolut toate activitatile de pe planeta asta cu robotii, asa ce am mai face noi?

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns (pentru DracuIa):

Din acele munci grele niste oameni traiesc, nu toata lumea e facuta pentru birouri si facultati

| 1234568807 a răspuns (pentru DracuIa):

Si daca doamne fereste o sa ajunga tehnologia atat de departe, usor usor o sa ajungem sa fim inlocuiti cu totul de roboti, deci nu ar trebui sa va mai doriti atat de tare sa evolueze tehnologia atat de mult

| 1234568807 a răspuns (pentru Anonimul151):

O sa le plateasca robotii cheltuielile la stat

| 120bulevard a răspuns:

Intinsul mainii

| Paracetamol0lol a răspuns:

Hâmm... poate șoferii de autobuze happy