| eduard12332 a întrebat:

Daca a.i o sa inlocuiasca multe joburi ale oamenilor cum vedeti viitorul nostru in viitorii 30-50 ani? Ce joburi or sa dispara?

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Orice job pentru care nu trebuie sa gandesti o sa dispara. Probabil casierii, curierii, joburile din fabrici, chelnerii. Cam orice job pe care te angajeaza fara bac.

| doctorandus a răspuns (pentru RoCkKiD):

Medici, avocați, ș.a.m.d. pot fi înlocuiți de inteligență artificială, cel puțin mare parte dintre ei. Vezi că există o aplicație gratuită numită Ada care face concurență medicilor.

| RoCkKiD a răspuns (pentru doctorandus):

La medicina chiar cred ca e posibil, un robot va fi mult mai exact decat un medic si vor fi eliminate mult erorile medicale. La avocati nu cred ca e cazul pentru ca in ciuda faptului ca un AI poate procesa toate cazurile din istorie ca sa gasseasca solutiile care au mers in trecut pentru aparare, nu are de unde sa aiba imaginatia si inventivitatea unui om deci nu cred ca ar performa mai bine ca un om.

Cred ca joburile unde e nevoie de imaginatie si inventivitate sunt destul de sigure pe termen lung.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cadrele didactice șunt primele.

Răspuns utilizator avertizat
| Theo94 a răspuns:

Dispar unele, apar altele, bine inteles ca o sa ramana unii pe bara (asa cred), o sa para si UBI (Universal basic income) care va fi pentru toti, dar cred ca pana la UBI va trece mai mult de 30-50 de ani.
https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_basic_income