| Rose_2860 a întrebat:

Ce joburi poti avea dupa ce termini facultatea de stiinte politice sau biologie?

2 răspunsuri:
| Amelie_2576 a răspuns:

Buna! Uite niste link-uri (in engleza) care te-ar putea ajuta. Pentru biologie: http://www.aibs.org/careers/
Pentru stiinte politice: http://www.apsanet.org/content_6457.cfm
Ce trebuie sa stii e ca, in Romania, e greu sa gasesti un loc de munca in ambele domenii mentionate de tine.
In politica (cam oriunde in lume), nu prea e loc pentru tinerii cu studii de specialitate, ci pentru persoane alese pe alte criterii (ca de exemplu, nepotismul). Multi absolventi de stiinte politice ajung sa lucreze chiar si ca asistenti call center (!).
Biologia este un domeniu minunat. Aici faci munca de cercetare care ajuta la evolutia societatii, numai ca munca de cercetare e pe cale de disparitie in Romania. Taramul optim pentru munca de cercetare sunt Statele Unite ale Americii.
In esenta, foarte putine domenii mai merg in Romania (programarea software, contabilitatea). Daca esti pasionata de altceva, singura solutie este sa studiezi (iei o bursa) si sa lucrezi in strainatate. Bafta!

| simina a răspuns:

Cu stiinte politice e mai usor poti sa faci ziaristica dar biologie? in tara asta unde oamenii de stiinta sint umiliti si prost platiti? te rog sa te mai gandesti la ceva... din care sa iasa bani