| Mrzjliak a întrebat:

Ce liceu trebuie sa urmez ca sa devin pompier?

Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Salut! laughing
Foarte amuzanta intrebarea! Nu ai nevoie de un liceu anume ca sa devii pompier. Am multi amici pompieri care au urmat un liceu tehnologic si faceau clatite si rulouri.
Trebuie sa urmezi o scoala de subofiteri, cea de la Boldesti, sau sa dai la facultatea de pompieri. Am cativa colegi la facultate care sunt subofiteri si vor sa termine ingineria instalatiilor, astfel vor deveni ofiteri + ingineri.
Daca vrei pana la urma, poti urma un liceu militar, nu conteaza care, macar te vei acomoda cu unele chestii.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Liceul militar, apoi școala de subofițeri sau Academia militară.
Pentru cei care cred că la pompieri trebuie pile, le spun că sunt prost informați. "Pile" trebuie doar la minister pe a deveni comandant de unitate și pentru fete pentru un post de birou.
În rest, trebuie o condiție fizică exemplară, un psihic puternic, dedicare meseriei, dar mai ales spiritul de echipă trebuie să fie foarte puternic.
Nu este o meserie pe orice mujic!
Sunt pompier în rezervă, pentru cine știe ce înseamnă și dorește să mă contrazică că nu știu ce scriu.

| TheGentleman a răspuns:

În primul rând, să ai un strămoș (bunic, stră-străbunic, unchi, tată etc) care să fi fost și el la rândul lui, pompier/ militar. Profesiile astea se cam moștenesc. Baftă

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

Da, sunt necesare pile in acele domenii, din pacate...

| AlexCristi97 a răspuns:

Orice liceu, dupa aceea trebuie sa faci studii in cadrul unei scoli sau facultati de pompieri care iti va impune anumite cerinte, in functie de aceea pe care o alegi, cerinte pe care le gasesti pe site-ul lor si care se pot schimba de la un an la altul, ce este sigur este ca trebuie sa ai bacalaureatul luat cu nota buna, nota la purtare minim 9 (poate chiar 10), sa nu fi fost exmatriculat si sa nu ai probleme de sanatate (probabil ai si o proba fizica la admitere, la fel ca la facultatile de politie sau armata).

| Andrei200202 a răspuns:

Orice liceu. Important e să iei bacul și să intrii la facultatea de pompieri sau scoala, ce o fi.