| dydo a întrebat:

Ce materi sunt necesare, liceu(profil), facultate, conteaza astea pentru a deveni un tehnicean dentar?

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Kitty a răspuns:

Profilul stiinte ale naturii. Materii: chimie, biologie, matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebe sa ai si liceu si facultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci un liceu oarecare si apoi o scoala postliceala de 3 ani cu profilul asta, de tehnica dentara.Nu se face facultate ca sa fii tehnician dentar.

| claudia_7744 a răspuns:

Nu chiar asa de mult.doar ca daca mergi la filologie nai sa mai faci din a11a chimie fizica si mate.si nu prea e bine pentru un tehnician dentar cred ca iti trebuie chimie. mergi si u la mate info oricum daca ai aspiratii asa inalte ca sa fii tehnician dentar presupun ca esti destul de inteligent si ai sa faci fata fara problemetongue

| EduardGa a răspuns:

Nu inteleg intrebarea ta. Probabil intrebi ce facultate sau liceu te-ar putea indruma catre cariera de tehnician dentar, nu? Da-mi voie sa iti spun ca licee cu profil de medicina, nu exista nici in Romania, nici in alta parte. Facultati, da. In cadrul Facultatii de Medicina, ai sa gasesti mai multe profile: medicina generala, medicina dentara (unde vei face 6 ani, la fel ca la prima specializare), asistenta medicala generala (pentru a deveni asistent medical, 4 ani de studii), specializarea tehnica dentara (3 ani). Medicina dentara este mult si foarte complexa si diferita fata de Tehnica Dentara, sper ca ai inteles acest lucru din punctul de vedere al duratei studiilor. Insa aceste profile nu sunt singurele care se gasesc la Facultatile de Medicina. Depinde de fiecare universitate in parte.Sa ma corectez putin: din cate imi amintesc exista sau existau niste licee sanitare, insa nu stiu daca au specializarea pe care tu o doresti, iar daca o au cu siguranta nu iti va fi de ajuns pentru a profesa.Acum se cer studii superioare oriunde.
Bafta!

| florinSalam a răspuns:

Biologie-chimiebig grin
asta e profilul pe care ar trebui sa te bazezibig grin