| ariana8228 a întrebat:

Ce medie trebuie sa ai pentru a deveni avocat/a?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o medie anume.
Pentru a deveni avocat trebuie sa urmezi, dupa liceu, o facultate de drept, sa sustii examen de intrare in barou, sa faci 2 ani stagiu pe langa un avocat definitiv/casa de avocatura si sa reusesti la examenul de definitivat.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de drept si examenele de intrare in barou te fac avocat, nu mediile

| raluk27 a răspuns:

Medie la ce? La bac, la admitere la facultate, la licenta, la admiterea in profesie sau la definitivat?

| alexandrualind a răspuns:

Doar facultate si scoala necesara iti trebuie.

| justadream94 a răspuns:

Iti trebuie un minim 8-9 in bac si la examenul de admitere un minim 9..se da admitere si trebuie sa faci facultatea de drept in cadrul acesteia ai sa iti alegi mai tarziu profilul

ai de facut o stagiatura la un birou de avocatura si practica se cam plateste( In Roman-jud neamt cerea cineva 30 mii euro--avocatul fiind unul foarte cunoscut ce-i drept) te-as indruma catre procuror sau judecator dar e mult mai greu

sunt cam multi avocati si.