| xallesdx a întrebat:

Ce meserie pot avea daca merg la un liceu cu profilul bilingv-spaniola?
Vreau sa imi enumerati cat mai multe meserii.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Mestere,
La ce vrei tu acolo se numeste liceu teoretic.
De obicei dupa un liceu teoretic/colegiu se continua cu o facultate. Abia spre finalul facultatii iti alegi o specializare si apoi un master ca sa stii exact ce meserie sa iti alegi.

Asa in scurt nu poti sa stii. Tu du-te la liceul ala baga mare invata limbile la perfectie, citeste multa literatura in limbile alea si astfel vei putea sa te intretii singura in facultate. Dar ca sa iti alegi de pe acum o meserie nefiind a 9-a e cam pistol cu ala.

Asa si eu, cand eram a 8-a ma visam creator de roboti. Desi am facut cel mai bun liceu din judet la mate-fizica si cea mai buna Facultate de Automatica si Calculatoare, tot pe langa am nimerit. De ce? Pentru ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Partea buna e ca sunt mai fericit decat as fi fost ca robotist!

Succes indiferent de optiuni!

Nu te ingrijora ca daca altii intra la mate-info au de pe acum un viitor mai stralucit asigurat. Fals!
Viitorul ti-l faci tu cu mana ta si daca se poate sa faci o facultate afara, fa-o!

3 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Ce meserie mai speri sa ai intr'o tara in care lipseste statul de drept si unde viitorul este un joc al hazardului! Singura solutie pentru un trai decent este exilul, mi se pare oportun sa stii o limba straina!

| grab a răspuns (pentru Cronki):

Doctore,
Spune si mie ce variante de exil cunosti la ora actuala?

Eu stiu doua mari si late:
1. Specialist super calificat in RO care isi echivaleaza diplomele in afara si traiesti pe bani multi multi.
2. Ciocanar, zidar, spalator de babe la cur, capsunar fara nicio pregatire si diploma serioasa in tara. Asta se duce afara ca sa manance taitei la conserva si ton maruntit cativa ani si intr-o buna vara sa afiseze prin satul natal un Audi cu 8 generatii in urma ultimul model.

Alege tu varianta de exil castigatoare!

| kzd a răspuns:

Pai la un serviciu multinational unde au nevoie de oameni care stiu limbi straine.