| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de meseria de barman, cam 1500 lei la luna? Am de ales intre barman sau muncitor prin constructii, stiu ca esti platit mai bine in constructii dar nu stiu meserie

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ospatarii din restaurante castiga mai bine

| mihai69 a răspuns:

Barman nu e cu nimic o meserie mai ușoară decât muncitor în construcții. Chiar dimpotrivă.
Iar salariul minim pe economie e mai mare de 1500. Sau o să lucrezi „la negru"? (nu recomand!)

| Nimeni10 a răspuns (pentru mihai69):

Asta e salariul cu carte de munca.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce studii ai? Ce facultate ai terminat?

| Nimeni10 a răspuns (pentru Cosmin86):

Doar liceu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nimeni10):

Atunci mai bine lasa prostiile astea si continua-ti studiile

| Nimeni10 a răspuns (pentru Cosmin86):

N-am nicio șansa sa iau bacul, trebuie sa o iau de la zero
Oricum m-am împăcat cu gândul ca nu voi mai face nimic in viața nu sunt bun nici de munca de nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu exista asta, oricine e bun daca insista. Cunosc oameni considerati de toti "prosti", care aveau doar note de 5 si 6 in generala si in liceu s-au pus serios pe treaba si au avut doar peste 9, inclusiv au luat bacul cu 9.80.

Astea sunt scuze, totul tine de efortul individual, atat.
HARD WORK BEATS TALENT!

| aimullah123 a răspuns:

Depinde ce iti doresti tu.
Daca vrei bani mai multi dar te doare in cot de sanatatea ta mergi pe santier. Zic asta pentru ca vei sta foarte mult in praf si poti face cancer pulmonar, vezi ridica saci de ciment, caramizi, fiare folosite in constructii si te vei plange si de spate si fie vorba intre noi am auzit ca e nasol sa faci hernie la spate.
Daca vrei sa ai grija de sanatatea ta mergi pe ospatarie(acolo se da si bacsis). Si in plus e un mediu de lucru curat, cunosti multi oameni. Daca reusesti sa ajungi la un restaurant/bar/hotel/terasa cu foarte multi clienti ai putea primi spaga destul de multa. Daca ai 100 de clienti pe zi ai sanse sa iei spaga cat inca o data cat ziua de munca. Iar daca pleci in alta tara te-ai scos

| Nimeni10 a răspuns (pentru aimullah123):

Am găsit si in uk in constructii la exterioare la romani cam 70 de lire la zi

| aimullah123 a răspuns (pentru Nimeni10):

Te sfatuiesc sa mergi sa lucrezi in constructii doar daca ai tu o pasiune pentru asa ceva. In rest nu merita.

| 1231242 a răspuns (pentru aimullah123):

Șpagă?! De ce am da șpagă ospătarului?! Poate te referi la bacșiș, e cu totul altceva, oricum în România ar trebui să dăm șpagă și la urgențe că na, doar ne salvează viața, dar stai că se face și asta.

| aimullah123 a răspuns (pentru 1231242):

Eh, ai inteles tu ce am vrut sa spun.

| MagazinCadouri a răspuns:

Salut, te sfatuiesc sa mergi pe partea de barman. Gasesti tutoriale gratuite din care poti invata sa faci cocktail-uri minunate, iar daca esti bun poti ajunge sa lucrezi unde doresti tu, tu sa pui conditii etc. Totul are un inceput, acum restul depinde de tine si de ce doresti sa faci cu viata ta.