| ALEXICAmarketing a întrebat:

Ce parere aveti de meseria de vanzator online? Are viitor? Practica cineva asa ceva?

25 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Totul conteaza in ce domeniu si ceea ce vinzi. Unele rezista, altele nu. Totul depinde de tine! Inainte de a vinde ceva trebuie sa te aprovizionezi cu produse, iti trebuie niste bani pentru a investii in ceva, apoi iti faci reclama, din cand in cand lansezi oferte, te bagi la concursuri pentru a oferi premii din produsele tale, pentru a atrage mai multi cumparatori. Tu trebui sa fii prompt cu marfa livrata si sa iti alegi cat si un curier serios de a livra in timp.

Eu vand online de foarte multi ani, desi asa cum am spus, conteaza in ce domeniu doresti sa te lansezi pentru a vinde si online.

| ALEXICAmarketing explică (pentru MihaelaDart):

Eu ziceam de un job ca la business e mai greu:trebuie buget mare.

| MihaelaDart a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Si eu tot asta am spus, daca ai vanzarile mari, iti poti face mai departe "cartea" de vechime a muncii, de ati plati darile la stat etc. Nu am mentionat nicaieri de hobby sau vreun amator.
Poti vinde pe platforme de vanzare ori sa iti faci propriul site.

| ALEXICAmarketing explică (pentru MihaelaDart):

Tu dupa cat timp ai ajuns pe profit? Cat capital ai ars pana sa faci profit?
Cat capital ai riscat?
Eu vad sansele mele la 1%.Am gasit o nisa dar nu am contactele si nici experienta mare:haine si incaltaminte SH.

| MihaelaDart a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Sunt pe asociatie non-profit pentru a plati mai putin la Stat, asta ca nu locuiesc in Romania. Pentru ca lucrez in arta, mie profitul mi-a iesit imediat depinzand de lucrarile facute. Cu toate ca este si foarte multa munca si investitia de dinainte, desi rezultatele se vad. Afacerea este in picioare de 10 ani, iar din acest an ma voi extinde in a deschide si un magazin in peninsula sa lucrez pe ambele cai.

| ALEXICAmarketing explică (pentru MihaelaDart):

Tu centrezi, tu dai cu capul?
Vinzi ce pictezi.E altceva!

| MihaelaDart a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Tot munca este și încă ce, trebuie să mă conformez in cerințele clienților. Vând ceea ce pictez și ceea ce preiau de la alți artizani. Asta e locul meu de munca pe care l-am creat cu investiție înainte. Poate că e mai greu sa înțelegi că și în acest domeniu poți pierde, mereu trebuie sa fii printre primii pentru a le acapara ochii, nu sa se duca la vecinul de peste drum. Arta nu înseamnă doar pictură și atât!winking

| MihaelaDart a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Păcat că nu ești în Grecia, aici exista un program ieșit din 2019 unde te finanțează între 5.000 - 30.000 euro, bani nerembursabili pentru ați face propria afacere/magazin.

| ALEXICAmarketing explică (pentru MihaelaDart):

Am promovat si eu pictura?

| ALEXICAmarketing explică (pentru MihaelaDart):

Nu e vb doar de capital...trebuie sa gasesti afacerea functionala...

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se practica, fiind milioane de vanzatori online, incepand cu ebay, amazon, aliexpress si toate site-urile online care vand ceva, toate sunt suportate de vanzatori online.
Eu am cont privat pe ebay de peste 10 ani si am vandut o gramada de lucruri care nu mi-au mai trebuit.

| ALEXICAmarketing explică (pentru Violleta2022):

Le-ai vandut in Romania? Este mai eficient decat olx sau markeplace-ul de la Facebook?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Nu am vandut nimic in Romania, eu vand pe ebay-ul international, ca sunt in Australia de foarte multi ani.
Cat priveste marketplace-ul din FB, sunt in vreo 10 grupuri locale si se vinde chiar mai usor decat pe ebay. In plus, aici vine cumparatorul sa-ti ia marfa de acasa, sau te intalnesti cu el pe undeva. Banii nu intra in cont bancar sau paypal, este doar numerar in mana. Bineintls poti alege sa te plateasca in contul bancar sau paypal, dar trebuei sa fii pregatit sa decklari acele venituri, ca pe aici se verifica si cotul de paypal si se impoziteaza.
In strainatate se utilieaza foarte-foarte mult vanzarile in grupurile locale, ca cele de pe marketplace ale FaceBookului sau forumuile locale, ca olx (aici este gumtree.com.au).
Dar am vandut cu succes si pe ebay. Diferenta este ca, tot ce vinzi pe ebay este taxat, ca-i legat de contul tau bancar sau paypal, si cei de la taxe au acces si la un audit, te pot prinde.

| Celcestietot a răspuns:

Jeff Bezos iti spune ceva?

| ALEXICAmarketing explică (pentru Celcestietot):

Ala e unic happy
In antreprenoriat reusesc doar 1% din cei care incep.E RISC ENORM.
Firma Amazon valoreaza 1000 de miliarde pe bursa.Eu vreau doar sa vand online nu sa am mamut economic happy

| Celcestietot a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Este si aceasta riscanta, dar merita incercat. Eu zic sa nu iti faci mari sperante la asa ceva, dar bafta oricumwinking!

| ALEXICAmarketing explică (pentru Celcestietot):

La ce concurenta este happy
Ce sanse am? Trebuie sa gasesc nisa si dupa contactelewinking
Trebuie si capital ca la balamuc.Pot sa incep cu 1000 de euro? happy

| Celcestietot a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Da, chiar se poate incepe si cu 1000 de euro happy

Cu cat planuiesti mai in detalui, cu atat iti cresc sanselewinking

| ALEXICAmarketing explică (pentru Celcestietot):

Esti tare atunci.Pe mine nu ma duce capul happy

| Celcestietot a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Lasa, ca o sa inveti tu happy

| ALEXICAmarketing explică (pentru Celcestietot):

Mai bine ma angajezi la tine la firma?
Ai un loc de munca?

| Celcestietot a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Nu am firma din pacate happy

| ALEXICAmarketing explică (pentru Celcestietot):

Nu merita sa iti risti libertatea pentru bani ☹️

| Celcestietot a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Exact

| acerr a răspuns:

Normal ca are, aliexpres vinde online...marfa de rahat dar vinde! comparatiea este aiurea!