| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Ce parere aveti de Work and Travel?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa avansezi tu o suma destul de serioasa de bani, biletul de avion, pentru viza, sa ai acolo la tine un ban la inceput pana iei salariul si alte taxe si comisioane. cazarea e posibil sa ti-o platesti tot tu, depinde de job. banii sunt foarte putini si munca foarte multa. daca te duci pentru bani nu se merita, daca te duci sa te distrezi si ai niste bani de avansat (cam 1000 de euro, poate si mai mult ca valoare) atunci du-te, dar parca mai bine de banii aia ti-ai gasi o excursie organizata si te-ai duce asa. poate stai mai putin timp dar nu te chinui muncind si nu ai asteptari sa castigi bani si de fapt sa nu castigi.

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Depindede firma cu care mergi si de capacitatea ta de integrare/efort. Trebuie sa stii ca pentru SUA ai nevoie sa achiti o suma de aproximativ 1500 $ + sa ai la tine un minim de vreo 600 $ daca nu ma insel la imbarcare. Acum exista o chestie interesanta: Exista joburi unde esti platit regeste : 10-12 $ pe ora + ciubuc si joburi in care ai doar salar fix, unul mic, de 4-5$. Tu stii dinainte unde vei fi trimis/a sa lucrezi dar te poti interesa si in alte orase de joburi, icnercand sa rezolvi de aici un job mai bine platit. Asa a facut sora mea. Trebuia sa lucreze intr-un orasel, a ajuns acolo, nu i-a placut, gasise ceva in Chicago, a mers acolo si castiga undeva la 200$ pe zi cu ciubuc cu tot, in conditiile in care ai 10$ pe ora si lucrezi zilnic 11-12 ore. Oricum, poate fi extrem de rentabil daca esti descurcaret. Am o prietena care a lucrat anul trecut in Alaska. S-a intors cu 12.000$, bani cu care a deschis apoi aici o mica afacere. Acum am iarasi niste prieteni acolo, lucreaza in Atlantic City si spuneau ca preconizeaza ca vor tece si ei de 10.000$ cu care se vor intoarce. Tine si de norocul fiecaruia. Dar am observat ca persoanele mai timide nu prea au sanse de a se intoarce cu bani in timp ce cele cu tupeu reusesc sa vina si sa traiasca apoi un an de zile frumos pe baza muncii lor acolo. Daca nu reusesti sa aduni o astfel de suma, atunci oricum macar ai sansa de a vizita o tara straina, cat un continent de altfel. Mult succes.

| VoicuStefaneu a răspuns (pentru TheAce):

Imi poti spune te rog cu ce fima a fost?

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

E foarte mișto sa călătorești cu ei.

| Dana211 a răspuns:

E o chestie faina pentru ca ajungi sa vizitezi o tara straina dar in rest e o jecmaneala totala. Nu numai ca nu te alegi cu nimic ( ma refer la bani aici) dar te mai si suprasolicita in ultimul hal cei la care ajungi sa lucrezi

| OneGentleman a răspuns:

Salut eu sincer am auzit lucruri de bine insa si lucruri de rau, depinde prin ce firma mergi si cat sunt de serioase firmele pe acolo happy