| BeibbG a întrebat:

Ce părere aveți despre facultatea de inginerie chimica (alimentara) de la universitatea Ovidius? Este o facultate de viitor?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

TOATE sunt facultati de viitor daca inveti si iti dai interesul si pe urma esti dispus/a sa si muncesti. Facultatea oricum nu iti ofera loc de munca, tu ti-l cauti si poti sa ai 100 de facultati/diplome ca tot degeaba daca nu stii nimic.
Fa o facultate care iti place pe un domeniu pe care ti-ar place sa profesezi pe urma, da-ti interesul, munceste si incecpe sa muncesti si sa te interesezi de locuri de munca din timpul facultatii, fa internship/voluntariat si e imposibil sa nu-ti gasesti un loc de munca dupa ce termini, indiferent de ce facultate urmezi. Daca doar faci facultate si astepti sa pice joburi din cer, astepti degeaba, la nicio facultate nu se intampla asa ceva.

2 răspunsuri:
| gd001 a răspuns:

Parerea mea este ca nu. Depinde ce vrei sa faci. Industria chimica in Romania e la pamant. Eventual intr-o firma pe calitate ai putea merge. Trebuie sa ai si planuri b asa ca gandeste-te exact la locul de munca dorit. Poate pleci in strainatate, nu o sa ramai aici. Si atunci acolo sunt posibilitati.

| BeibbG explică (pentru gd001):

Planul B ar fi petrochimia dar nu imi doresc sa plec Inafara dupa terminarea facultății