| Gabitzz a întrebat:

Ce parere aveti de Facultatea de Inginerie Chimica Cluj? Care sunt oportunitatile? Este cineva care a terminat aceasta facultate? E mai avantajoasa facultatea de Farmacie?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

La Farmacie inveti sa vinzi medicamente si rolul lor in organism etc.
La Inginerie Chimica inveti sa le faci (daca au specializarea asta), ceea ce se plateste mult mai bine.

| Yurisa a răspuns:

"La Farmacie inveti sa vinzi medicamente"
Cea mai mare tampenie pe care am auzit-o laughing

Nu conteaza ce facultate faci, ci cum o termini. Poti sa termini si mama medicinei, daca abia reusesti sa iti iei examenele clar nu poti excela. Alegi ce iti place si ce ti se potriveste mai bine.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Yurisa):

Ma refeream ca inveti de toate in facultate, chimie, biologie, fizica la greu (faci inclusiv info, engleza, economie etc), dar dupa ce termini tot ce faci e sa vinzi medicamente. Da tu exemplu de alt job dupa ce termini facultatea de farmacie.
Daca nu ai luat contact cu acest domeniu te rog sa nu iti dai parerea.
Fceam o paralela intre cele 2 optiuni ale lui.

| Yurisa a răspuns (pentru Bondarel99):

Farmacistul se ocupa cu prepararea, controlarea, depozitarea dar si cu consultarea pacientului care are nevoie de medicamente, eliberarea acestora mai exact (NU este echivalent cu vanzator la farmacie, e mai mult de atat).
Farmacist in depozit farmaceutic, farmacii din spitale. Am acoperit aria negoțului? Bun. Mai departe.
Poate lucra in laboratoare de analiza si control a medicamentelor in toxicologie, in biochimie, igiena a mediului şi alimentelor. poate face teste si analize fizico-chimice etc.
Poate lucra in domeniul universitar daca doreste si il atrage
Poate lucra in marketingul farmaceutic, poate analiza si studia piata medicamentelor, exista oameni care fac asta, dar nu aveai cum sa stii asta, probabil, daca tu crezi ca farmacistul vinde la farmacie si atat.
Poate lucra in domeniul farmacovigilentei. Oamenii din domeniu analizeaza medicamentele noi aparute pe piata, realizeaza statistici pe baza reactiilor adverse aparute la pacienti, observatiile semnalate cu privire la acestea.
Si ca la orice stiinta reala, se poate face cercetator in domeniu.
Hai ca opinisti putem sa fim toti, cu argumentele stam cam greu, văd.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Yurisa):

Toate alea pe lângă un master, nu când iesi de pe bancile facultăților.
Sa fim serioși, dacă ai noroc prinzi un loc de munca intr-o farmacie pe 2000 lei unde practic vinzi (și te mai consulți cu pacienți, deși asta era evident). Alte lucruri notabile nu faci, nu merita aia 5 ani de facultate pentru ce job o sa ai după aia.

| Yurisa a răspuns (pentru Bondarel99):

Nimic nu faci in ziua de azi fara un master, niste studii in plus (doar daca esti pe la facultatile de informatica, telecomunicatii, inginerie sau alte din astea). Nici macar la medicina nu iesi direct doctor. Daca iti place sa studiezi piata medicamentelor sa intri in contact direct cu consumatorul nu vad care e problema daca mai inveti doi-trei ani in plus. Stiu persoane care au o mare afacere cu medicamente si nu au facut inginerie chimica. Cu ingineria chimica poti sa faci medicamente, dar poti foarte bine sa stai sa cureti apa cu clor la o uzina.
Mi-ai pus o intrebare si ti-am dat un raspuns, vezi ca te indepartezi de subiect. Vorbeam de oportunitati de angajare cu Farmacia nu si ce trebuie facut pentru a ajunge mai sus