| DoriB20 a întrebat:

Ce părere aveți despre facultatea de medicină din Târgu Mureș?

10 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

O facultate foarte buna.
Dar admiterea este putin cam grea happy

| Deliiiia a răspuns:

E o facultate foarte buna, recunoscuta si pe plan international, cu o admitere accesibila, doar dinr-o singura materie si anume chimie sau biologie.

| DoriB20 explică (pentru Deliiiia):

Comparativ cu cea de la Cluj de ce se zice ca e mai "slaba" (cea de la Mures)?

| Deliiiia a răspuns (pentru DoriB20):

Admiterea de la Cluj este extrem de grea, se intră mult mai greu decât la Mureș, însă în timpul facultății nivelul de dificultate este relativ același. Poate și Clujul e mai recunoscut pe plan național, nu știu.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Deliiiia):

Eu spun ca la Tg Mures e mai greu, am fost anul asta erau in jur de 1000 de cantidati, cea mai mare concurenta din tara.E mai grea admiterea la Tg Mures, parerea mea. Iar daca faci multa pregatire,eu cred ca poti intra la Cluj, nu e imposibil.

| Deliiiia a răspuns (pentru Andersen2k18):

Eu sunt din judetul Mureș, știu ce spun. Nici nu se compară, am văzut admiterea de la chimie și a fost foarte accesibilă... E concurență foarte mare fiindcă este un lucru știut că se intră rezonabil. La Cluj însă candidații intră în mare parte din al doilea și al treilea an. Facultățile sunt în principiu la fel de bune, amiterile diferă însă.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Deliiiia):

De acord, is diferite admiterile.Dar depinde pe ce specializare mergi, ma refer la Cluj.

| Deliiiia a răspuns (pentru Andersen2k18):

Vorbeam de medicină generală, însă la toate facultățile din cadrul UMF Cluj admiterile sunt mai pretențioase, în sensul că la medicină generală, dentară și farmacie admiterea la Cluj este din două materii, iar la Mureș din una. Eu le recomand celor de pe a 12-a să dea la Mureș, ca să nu treacă prin decepția de a nu intra în priumul an, lucru des întâlnit la Cluj.

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Deliiiia):

Da e greu la medicina generala,dar oricum, si eu vreau sa dau la Cluj, dar nu la generala ci la tehnica dentară, acolo nu e asa mult de invatat, ca la generala.

| Deliiiia a răspuns (pentru Andersen2k18):

Mult succes!