| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre facultatea de asistență medicală generală? E mai folositoare decât altele ( de exemplu, facultățile de economie) dacă vrei să pleci în străinătate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca este mai buna decat cea de economie. In economie trebuie sa fii foarte buna pentru a face o cariera in domeniu. Facultatile economice scot sute de absolventi in fiecare an si cati economisti iasa din ei, cati lucreaza in domeniu? Majoritatea lucreaza in call center sau mai stiu eu ce alte posturi prin multinationale. Ca asistenta medicala cu pricepere in domeniu gasesti rapid job in Anglia, Germania, Franta si alte tari. Se cauta enorm in domeniul medicinei. Dar trebuie sa te pricepi si acolo. Nu am auzit de vreun absolvent de asistenta medicala care sa nu lucreze in domeniu. Fie in tara sau in strainatate. Tehnicienii dentari castiga si ei foarte bine si sunt cautati mai ales in tari precum Germania.
Medicina este un domeniu de viitor. Pentru economie trebuie sa ai pasiune. Am avut un profesor foarte buna de economie dar el asta face zi si noapte, ii place sa faca prognoze economice, o face din placere si nu s-a intrebat vreodata daca ar trebui sa studieze economia si sa o urmeze ca o profesie. Trebuie sa ai vocatie pentru orice domeniu. La asistenta medicala trebuie sa-ti placa sa pui mana pe oameni, sa nu iti fie sila cand vine unul mai neingrijit. La absolvire depui un juramant ca vei trata pe toti pacientii la fel.
Ca asistent medical trebuie sa ai sange rece, sa actionezi pe loc nu sa stai cinci minute sa te gandesti ce injectie sa faci daca pacientul nu mai respira sau are alte probleme. Ai medicul ca sef dar trebuie sa ai capacitatea de a lua decizii in lipsa lui. Perfuzii, analize, sunt la ordinea zilei in meserie. Am o matusa care a fost asistenta in spitalul din Aiud. Mereu facea injectii, perfuzii, lua sange si alte tratamente date de doctor.
Trebuie sa te gandesti ce te pasioneaza si ce poti sa faci.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Da, este. Am cunostinte, soț si sotie, care lucreaza in acest domeniu, de 8 ani, in Belgia. Cu scoala facuta in Romania.