| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre meseria de grefier? Ai nevoie de Facultatea de Drept? Este o meserie bună?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai nevoie de drept. E amuzant ca acum 20 30 de ani puteai sa devii grefier sau executor doar cu liceul.

Trebuie sa dai o admitere dupa ce termini facultatea de drept pentru a intra la Scoala Nationala de Grefieri.
Sa stii ca e o profesie, nu e o meserie. Soferul sau zidarul au meserii.

Sa iti explic putin, in mare, ce face un grefier.
Pe langa evidentele lucruri pe care le face in sedinta, el se ocupa si de citari si de intocmirea incheierilor de sedinta. Citarea e o materie destul de uratica, cam greu de invatat fara practica. Prezinta multe aspecte, nu doar ca ca citezi la domiciliu.
Incheierile de sedinta putem spune ca sunt chiar oarecum micro hotararii. E o afirmatie exagerata strict dpdv al dreptului, dar ca sa intelegi mai bine am facut paralela asta.
Mai pregatesti si dosarele de sedinta si mai ai alte activitati de grefa precum inregistrarea unor acte, cerificarea lor si asa mai departe.
Salariul stiu ca era marisor, desi nu sunt chiar 100% sigur cat era. Am vazut ca poate ajunge si la +5000 de lei.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

O meserie ca oricare alta.
Da.
Poate fi.

| Lioana a răspuns:

E o meserie suprasolicitanta cu volum mare de munca si mult stres.
Da. Acum e nevoie de facultatea de drept pentru a fi grefier.