| denise_4825 a întrebat:

Ce pasi ar tebui sa urmez ca sa public o carte? plss, raspunsuri urgent,

Răspuns Câştigător
| andraaaa a răspuns:

Hei...

Prima data trebuie sa scrii o carte buna. Da-o prietenilor, rudelor etc., pentru a vedea ce parere ausmug...

Apoi, asigura-te ca vrei o carte a talaughing.
Iti recomand sa o scrii sub pseudonim(nume fals) daca nu ai incredere in ce ai scris...
Apoi mergi la o editura.Nu trebuie sa apelezi la un profesor daca stii ca ai scris gramatical corect. Oricum editorii intervin acolo unde e nevoie...Numai cu acordul tau bine-nteleshappy. Propunerile pentru coperta le vor face tot ei...
Pentru inceput, tipareste un numar mic pentru apropiati. Daca iti place varianta finala a cartii si iti permiti...stii ce e de facut.
Si eu scriu o carte. Daca o publici, vreau si eu un exemplarlaughing... Sper ca nu am spus ceva inutilthinking

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sunt doua cai: una facila si costisitoare pentru orgoliu, una dificila si gratuita pentru nevoia de a fi publicat/a. Prima: Daca ai ceva bani, mergi la orice tipografie cu ea, platesti si iti scoate cate exemplare vrei tu. Nu trebuie sa fie o carte buna, nici macar sa fie corectata gramatical, iei exemplarele si inchei contract cu o librarie, ca sa ti le puna in vitrina (si sa ia cateva procente din vanzari) sau le dai cunoscutilor.
A doua: daca scrii bine, participi la concursuri care se fac anual pentru debut literar. Acolo, daca vei castiga (si nu ai nevoie de pile, cat de talent si tehnica), edituri cum ar fi polirom sau cartea romaneasca sau vinea iti vor publica, gratuit, cartea. Tot ei se ocupa de distributie si promovare. Si tu primesti cateva procente din vanzari.

| jane_5414 a răspuns:

In primul rand trebuie sa gasesti pe cineva care sa o corecteze din punct de vedere gramatical, mod de exprimare, etcDe preferabil un profesor de limba romana si dupa aceea va trebui sa mergi la un editor si sa lasi tot ce ai scris lui. Daca el va accepta sa publice cartea atunci vei avea propia ta carte daca nu tot e bine deoarece ai scris o carte. Sper ca ti-am fost de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Ar trebui sa stii la perfectie limba romana
2.Ar trebui sa ai pile.
3.Ar trebui multe, dar nu am eu timp sa le enumar pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reciteste-o de cateva ori, incearca sa o analizezi, sa iti stabilesti niste puncte forte si slabe... unde crezi ca ai punctat bine si unde nu. Daca ai corectat-o, sau te ajuta un profesor de romana; te indrepti spre edituri. Lasi cateva pagini din carte redactorului sef, care le va analiza, le va citi si reciti, iar apoi te vor suna sa iti spuna ce au decis. Daca cartea este un succes o vor publica, daca nu, poti apela la serviciile altei edituri(sunt atatea)

Sau daca ai bani, platesti tu si iti scoti cate carti vrei, la o editura fara renume. Dar o carte care nu este citita, e inexistenta. Daca vrei sa o scoti doar ca sa iti faci un moft, pai aia nu se numeste carte.
Cu bani multi, o publici imediat. Dar e mai bine la inceput sa vezi ce parere au si altii despre carte si sa nu sari cu banii. Cauta o editura serioasa si care sa se ocupe si de promovare.

Daca nu sunt prea indiscret, ce carte ai scris, didactica? poezie? roman?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani sa ai si poti publica ce vrei, cind vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie cartea si apoi mergi la o editura si intreaba-i cat te costa sa scoti un nr de 'x ' exemplare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa pai daca ai ambitie tot ce e posibil ...nu te lasa, intr-adevar in ziua de azi se pune ff mult accentul pe bani nu pe talent dar s ar putea sa existe aditurii care sa ti publice cartea pe gratis daca e vb de calitate apoi editura isi ia costurile din bani care vin din vanzarea cartii happysucces

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincera sa fiu eu am inceput sa scriu o carte de groaza! Nu stiu cui o sa-i placawinkingSi eu as vrea sa o public.inca nu este gata.Imi place limba romana, si am multa inspiratie...
Pai...ar trebui in primul rand sa te ajute cineva sa o creezi... Apoi mergi la tipografie.
Depinde... Daca ai bani...
Acuma sincera nu banii rezolva totul...
Aceasta este parerea mea... Te-as ruga sa-mi dai idul tau sa mai vorbim...
Sper ca ti-am fost de folos:*
pa la toti happy

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Pai pasul nr unu:trerbuie sa stii la perfectiune lb.rom! pasul 2:scrie cartea mai intai.pasul 3:gaseste pe cineva care sa ti-o corecteze in mod corect si complet, din punct de vedere gramatical, sau de ce nu? sa te ajute sa o imbunatatesti.pasul 4:dupa ce ai coresctat-o complet, scrii-o inca odata, fara nici o greseala.pasul 5:du-o la o redactare sau da-o mai multor persoane sa o citeasca si sa iti fie sponsori, pentru a avea mai multe sanse la publicatie.pasul 6:o duci, cum ti-am zis la radcatare (nu ma prea pricep la chestii din astea) dar intelegi...sa fie cartonata, scrisa frumos, toate detaliile unei carti, comperta 1, coperta 2, coperta 3 etc... dupa ce primesti aprobarea, o poti publica pe piata!(nu stiu daca reusesti, eu am 3 caiete cu cate 100 de file pline cu povesti si amintiri scrise de mine, si nu am reusit sa le public.si mie imi place sa sciu si sa fac compuneri, succes oricum!)

| yodenymarya a răspuns:

Ar trebui sa faci un parteneriat cu ceva scoala sau biblioteca big grin

| denise_4825 explică:

Ms, ai fost de un real ajutor

| denise_4825 explică:

Ms, ai fost de un real ajutor hapciu

| denise_4825 explică:

Un roman de dragoste

| denise_4825 explică:

Coolgirl_denise, da si eu as vrea sa ma vb