| mali18geo a întrebat:

Asa vrea sa scriu o carte ce pasi urmez (scris si raspandire)?

Răspuns Câştigător
| gabryel198 a răspuns:

Hei...

Prima data trebuie sa scrii o carte buna. Da-o prietenilor, rudelor etc., pentru a vedea ce parere au...

Apoi, asigura-te ca vrei o carte a ta.
Iti recomand sa o scrii sub pseudonim(nume fals) daca nu ai incredere in ce ai scris...
Apoi mergi la o editura.Nu trebuie sa apelezi la un profesor daca stii ca ai scris gramatical corect. Oricum editorii intervin acolo unde e nevoie...Numai cu acordul tau bine-nteles. Propunerile pentru coperta le vor face tot ei...
Pentru inceput, tipareste un numar mic pentru apropiati. Daca iti place varianta finala a cartii si iti permiti...stii ce e de facut.
Si eu scriu o carte. Daca o publici, vreau si eu un exemplar... Sper ca nu am spus ceva inutil. Funda?

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Activitatea literara incepe cu exercitii(schite, nuvele).Ai mai scris ceva pana acum? Ai publicat poate proza scurta? Vrem sa te citim.

| Patrick0Star a răspuns:

1. te gandesti la morala intregiin carti. m, ai bine daca sunt mai multe invataturi
2. scrii ideile principale astfel incat sa aiba o logica.
3. incepi
4. continui
5. iei o pauza si te mai inspiri
6. termini
7. recitesti tot si te asiguri ca partile emotionante sunt destul de emotionante, etc
8. rogi prieteni sa citeasca
9. afli parerile lor
10. daca sunt bune cauti sponsor sa o publici.
cam atat

| mali18geo explică:

Multumesc foarte mult!

| Arixandra a răspuns:

1.gandeste-te despre ce vrei sa scrii
2. puneti pe hartie ideile tale
3.incepe prin a-ti dezvolta prima idee 4.continua cu celelalte idei
5.nu uita sa adaugi si cateva parti amuzante in carte
6. pune mult mister
7.incheie cartea lasan cititorii in suspans
8. scrie carte ca si cum nu ai fii tu autorul, gandeste-te ce ti-ar placea tie sa citesti.
cam atat. succes