| LordeTil a întrebat:

Ce pasi ar trebui sa urmez pentru a scrie si a publica o carte?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un autor. In primul rand ai nevoie de o idee desigur. O idee care sa contina cel putin inceputul, finalul si o mica parte din ceea ce va fi desfasurarea actiunii. Ideea aceea se ''coace'' in timp si trebuie ''scoasa din cuptor'' doar in momentul in care esti sigura pe tine si pe idee. Urmeaza apoi procesul de ''pre-productie''. Unii aleg sa face o groaza de fise de personaje, de locatii, de citate si asa mai departe. Eu personal recomand o harta a ideilor, mi se pare mai natural si mai inspirational. Dupa ce intreg procesul de pre-productie e gata si tu esti sigura pe tine urmeaza scrierea propriu-zisa a cartii. Atentie, nu-ti recomand sa te apuci sa scrii pana cand nu ai totul stabilit. Risti sa te pierzi pe drum, sa te opresti, apoi sa pornesti iar cu o alta idee si alta perspectiva in minte si totul se poate transforma intr-o mare varza. Scrie cand simti ca ai tot firul narativ sub control. Dupa ce ai terminat manuscrisul si ai avut grija sa-l corectezi de cel putin o duzina de ori si sa-l dai la corectat va trebui sa te indrepti catre o anumita editura. Nu toate editurile publica autori aflati in fata primei aparitii publicistice dar multi editori doresc sa descopere tinere talente. Trebuie astfel sa trimiti manuscrisul cat mai multor edituri, alaturi poate de un CV sau de o scurta descriere a ta. Orice editura care se respecta iti va trimite un email inapoi in maxim 45-60 de zile. Chestia asta cu sponsorul e o prostie pentru un roman. Nu inteleg de ce unii scriu comentarii aici doar ca sa se afle in treaba. Ideea e ca daca nicio editura nu iti da un raspuns pozitiv atunci poate ca va trebui sa schimbi ceva la carte dar daca ai cu adevarat talent si o idee buna nu prea ai cum sa dai gres. Mult succes!

1 răspuns:
| stef61bus a răspuns:

Primordial sa ai un sponsor ce sa creada in tine!