| LiviaMcdnJ a întrebat:

Ce pot face după terminarea Facultății de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor, program de studii Electronică aplicată? Știu ce se studiază în cadrul acesteia și ce scrie pe diplomă, pe mine mă interesează strict unde mă pot angaja și ca ce și, eventual, dacă știe cineva și niște salarii de la care se pornește. Aceeași întrebare o am și pentru Ingineria Aerospațială, și Ingineria Mecanică. Și aș dori să știu care facultate dintre acestea 3 este mai avantajoasă (care dintre ele îmi oferă mai multe șanse de angajare, cu un salariu cât mai ok).

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Să ințelegem că ești deja student la vreuna din ele?

| LiviaMcdnJ explică (pentru sierra1):

Nu. Sunt în clasa a 12-a și am în vizor cele 3 facultăți menționate de mine.

| sierra1 a răspuns:

Primele două sunt cam tot pe acolo. A treia e mai restrictivă dar sună bine. Fiind a 12 a, ești mare, ințelegi lumea prin care te invârți. Dacă ești bun in domeniu, găsești job bine plătit. Altfel - cam greuț...

| LiviaMcdnJ explică (pentru sierra1):

Nu înțeleg cum primele 2 sunt tot pe acolo. Domeniile sunt toate diferite, nu au legătură unul cu altul: electronică-aerospațială-mecanică. Răspunsul tău nu mă ajută cu nimic, fiindcă nu mi-ai răspuns la nimic din ce am cerut.

| sierra1 a răspuns (pentru LiviaMcdnJ):

Facultății de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor

astea-s două sau nu?

| sierra1 a răspuns (pentru LiviaMcdnJ):

"pe mine mă interesează strict unde mă pot angaja"

incă nu ai dat bac-ul, n-ai intrat la vreuna din cele trei și să zic unde te poți angaja... Ghicitoarea Lăcusta (care-i cea mai tare!) ar fi in impas la chestia asta

| LiviaMcdnJ explică (pentru sierra1):

Întrebarea mea a fost suficient de clară. Cine știe să răspundă, răspunde. Dacă ziceam că am intrat la una din facultăți știai să îmi spui unde mă pot angaja? Unde este logica? Tocmai că am nevoie de răspunsuri la întrebare ca să știu pe care dintre ele să o aleg. Dacă nu știi ce să răspunzi, atunci nu mai răspunde.

| LiviaMcdnJ explică (pentru sierra1):

Este denumirea unei singure facultăți, și am menționat programul de studii din cadrul acesteia la care vrea să merg, respectiv Electronică Aplicată.

| sierra1 a răspuns (pentru LiviaMcdnJ):

Chiar ești nelămurit cu ce vrei să urmezi și aștepți indrumare de la necunoscuți de pe site? Este că ai pus intrebarea doar așa, la plezneală? Adică tu nu știi ce vrei, ce poți, ce știi?

cum ar spune francezii: i don't buy it

| sierra1 a răspuns (pentru LiviaMcdnJ):

"Dacă ziceam că am intrat la una din facultăți știai să îmi spui unde mă pot angaja?"

cum spuneam: Ghicitoarea Lăcusta (care-i cea mai tare!) ar fi in impas la chestia asta