| anonim_4396 a întrebat:

Ma bate gandul sa ma incriu la Politehnica desi stiu ca e destul de greu dar sincer nu as vrea sa fac o alta facultate mai usoara si mai placuta doar ca sa fie facuta si sa raman dupa aceea cu diploma si fara sa stiu daca ma angajeaza cineva...asa ca daca m-ar putea ajuta cineva cu niste detalii despre admitere,sfaturi sau informatii, eventual cineva care stie despre ce e vorba i-as fi foarte recunoscatoare.Am citit pe site-ul lor dar nu mi-e totul clar.
Am gasit raspunsul asta pe TPU la o alta intrebare si as vrea sa-mi confirmati daca e adevarat:

"Se dă examen de admitere la următoarele facultăţi din cadrul Politehnicii:
1. Energetică
2. Automatică şi Calculatoare
3. Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei
4. Inginerie Mecanică şi Mecatronică
5. Transporturi
6. Inginerie Aerospaţială
7. Inginerie în Limbi Străine
8. Ştiinţe Aplicate

NU se dă examen de admitere, ci e pe baza rezultatelor din liceu la următoarele facultăţi din cadrul Politehnicii:
9. Inginerie Electrică
10. Ingineria şi Managementul Sistemelor Tehnologice
11. Ingineria Sistemelor Biotehnice
12. Ştiinta şi Ingineria Materialelor
13. Chimie Aplicată şi Ştiinţa Materialelor
14. Inginerie Medicală
15. Antreprenoriat, Ingineria şi Managementul Afacerilor
Am mulţi prieteni la Poli şi nu este aşa de greu. Dacă îţi doreşti asta, nu te lăsa descurajat de nimeni. E o facultate foarte bună "

Eu as dori sa merg pe chimie,deci daca poate sa ma ajute cineva, va rog...

3 răspunsuri:
| nashparliu a răspuns:

Vrei sa ti decizi viitoru, dupa cum o sa te indrume careva p aici p TPU?! na daca tot vrei sfaturi, studiaza orice d medicina, sigur o sa ti gasesti d munca afara

| Bondarel99 a răspuns (pentru nashparliu):

Eu am de gand sa ma duc acolo dar nu stiu in ce consta facultatea aia si cum se face admiterea.Stiu ca medicina mi s-ar potrivi numai ca nu imi pot permite sa studiez 12 ani iar la final sa muncesc pe un salariu de 600 lei...pentru ca in afara nu te poti duce asa cum vrei tu imediat.Eu nu am cerut sa-mi spuna cineva la ce facultate sa ma duc ci doar sa-mi dea mai multe informatii despre cea la care m-am decis deja sa ma inscriu. Oricum mersi pentru raspuns

| Jderu_Adrian_1997 a răspuns:

Facultatea nu te ajuta! Doar te incetineste in ziua de azi ai nevoie de viteza uite aici ceva ce te va ajuta

4 Elemente ale unei Afaceri profitabile
_________________________________________
www.stars-business.com/ebook