| Elenaaa23 a întrebat:

Ce presupune mai exact meseria de jurnalist?
Ce fel de caracter trebuie sa ai?

Răspuns Câştigător
| Ursuletz3Chocolatiu a răspuns:

Nu nu trebuie sa umbli peste tot. Acum majoritatea jurnalistilor folosesc calculatorul pentru a scrie stirile(sau ce au de scris).nu prea mai este ca pe vremuri sa umbli peste tot, sa cauti lucruri noi zi si noi.
Deci poti avea timp liber, un exemplu: te poti duce sa te plimbi sau sa stai acasa, deschizi calculatorul(sau leptopul ) si incepi sa scrii articolul.
Orice om are nevoie de un timp al sau. Sper ca te-am ajutat(daca mai ai alte intrebari nu ezita sa ma intrebi) kiss Sper ca ti-am fost de ajutor. Fundita? happy

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sa fie inzestrat cu bun simt si o aplecare catre dreptate si adevar. Aceasta, pentru ca profesionistii presei legitimeaza in spatiul vietii publice sau private - comportamente morale, politice, civice (individuale/colective/organizationale), concomitent cu armonizarea propriului comportament la normele morale generale si cele deontologice specifice meseriei de jurnalist.

| mgtow a răspuns:

Seriozitate maxima si in fata ta vei avea un fel de televizor care iti spune ce trebuie sa vorbesti in fata cameramanului.

| elasexygagica a răspuns:

Trebuie sa te pricepi la miscari erotice, a fi jurnalist presupune a te culca cu redactorul sef ca sa avansezilove struck

| Ursuletz3Chocolatiu a răspuns (pentru elasexygagica):

Aa.tu asa ai vrea sa inaintezi in functie straight face? bine ca n-ai zis mai bine sa se duca pe centura.happy Have a nice day!

| elasexygagica a răspuns (pentru Ursuletz3Chocolatiu):

Nu e vb ca asa avansez euuulove struck dar in domeniul unde vrei tu sa aplici asa se face

| Ursuletz3Chocolatiu a răspuns (pentru elasexygagica):

Poate pentru unii. dar nu mi se pare ca este cel mai "avantajos" mod, ca sa zic asa. happy

| Elenaaa23 explică (pentru elasexygagica):

Nu cred ca asta este singurul mod in care ma pot afirma in acesta meserie.
Daca e sa gandim asa in orice meserie poti obtine lucrurile foarte usor in acest fel.

| 13paranoia13 a răspuns:

Trebuie să fii vorbăreață și într-un fel serioasă, o femeie cu încrederea pe sine.
Fundă? big grin

| Ursuletz3Chocolatiu a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti placa foarte mult aceasta meserie. Dar trebuie sa te si implici afectiv cat si sa ai cunostinte in literatura, showbiz etc etc. Aceasta meserie mai consta in interactiunea cu alte persoane. Deci trebuie. sa iti placa: aventura si comunicarea. Cat si o mare incredere in tine. Bafta! :* Fundita?

| Elenaaa23 explică (pentru Ursuletz3Chocolatiu):

Dar presupune si sa calatoresc mult si sa nu prea stau pe-acasa cum s-ar zice si sa munces de dimineata pana seara?
Nu ma intelege gresit, eu nu fug de munca, sunt constienta ca in orice meserie trebuie sa muncesti, dar as vrea sa pot avea si timp pentru mine si familia pe care o sa o am.
Deci cum e? O meserie ca medicina unde te pot chema la orice ora din zi si din noapte la o urgenta, sau e o meserie mai lejera unde poti crea articole si de acasa nu sa te cheme la redactie, sau stiu eu unde se fac, la orice ora?

| Elenaaa23 explică (pentru Ursuletz3Chocolatiu):

Multumesc mult! Deocamdata am inteles, daca voi mai avea vreo nelamurire cu siguranta pe tine am sa te intreb. happy

| Ursuletz3Chocolatiu a răspuns (pentru Elenaaa23):

Nu nu trebuie sa umbli peste tot. Acum majoritatea jurnalistilor folosesc calculatorul pentru a scrie stirile(sau ce au de scris).nu prea mai este ca pe vremuri sa umbli peste tot, sa cauti lucruri noi zi si noi.
Deci poti avea timp liber, un exemplu: te poti duce sa te plimbi sau sa stai acasa, deschizi calculatorul(sau leptopul ) si incepi sa scrii articolul.
Orice om are nevoie de un timp al sau. Sper ca te-am ajutat(daca mai ai alte intrebari nu ezita sa ma intrebi) kiss Sper ca ti-am fost de ajutor. Fundita? happy