| meandme111 a întrebat:

Ce profesie trebuie să învăț pentru a fi una din doamnele alea care lucreaza la bancă?

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

In principiu, Facultatea de Finanțe-Bănci/Științe Economice.
Ca să lucrezi acolo, trebuie să ai noroc, fie să ai ceva "relații".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stapanesti un pic matematica pentru finante banci. Dupa absolvire, iti poti gasi un loc intr-o banca sau la o societate de intermedieri financiare. In general se incepe de jos (munca la masutza) cu salarii mici... Dupa cca. 10 ani de munca se castiga in jur de 1000 de euro net. Ca economist poti lucra si la stat - ANAF, primarii, DITL sau chiar in alte institutii de stat, cu mentiunea ca la stat conteaza anii de vechime in profesie... adica chiar trebuie sa aduni ani ca sa poti progresa in profesie. Pe cand la privat e frecus mai mult dar ai posibilitati de avansare mai rapide, daca reusesti sa te invarti pe langa un sef.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de finante.Normal nu ar trebui studii superioare si nici matematica multa, acolo lucrurile nu sunt complicate, daca stii inmultirea este suficient.Inmultirea cu 2 adica.Mai exact calculezi când dai un credit ca ala trebuie sa iti dea dublu inapoi, e foarte simplu - ai dat un 10 mii de euro iti da 20 inapoi.Iar daca zice ca nu are treci la inmultirea cu 4 - ii iei casa care face vreo 40 de mii.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,pai trebuie sa absolvesti facultatea de finante si banci. Gen acolo trebuie sa stapanesti matematica si ramurile ei..Pentru ca, cam cu asta te ocupi. Cat despre ajunsul in acel post nu stiu ce sa zic..Ma rog stii si tu cum e in Romania, trebuie sa ai putin noroc sau o pila ceva

| theeternal a răspuns:

Fă o facultate de economie. Desigur, asta nu îți va asigura un loc de munca - that's your part.