Întrebare recomandată | mvcxzghjjhgfdsjhgf a întrebat:

Ce profesii imi recomandati legate de profilul uman?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Profesor universitar(in orice domeniu:psihologie,jurnlism,drept,litere,etc),magistrat(trebuie sa inveti foarte bine si sa ai ''pile'' pentru ca este obligatoriu sa ai pe cineva care sa te invete precum un ucenic), reporter(iesi sigur daca te pricepi),avocat sau executor judecatoresc(nu prea e cunoscut) sau grefier(e o profesie banoasa pe care cei de la drept o pun pe ultimul loc pentru ca vor mai mult asa ca aspira spre altele,ignorand o profesie chiar avantajoasa)
Eu iti recomand sa inveti biochimie si sa dai la farmacie! se cauta mai peste tot. E banoasa si chiar de pare o ''meserie'', cum este cea de vanzator, e o profesie in toata regula! e decenta, se plateste bine, se tine la igiena si ordine. merita, crede-ma! Succes la scoala, pana atunciwinking numai bine!

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Cel mai important este sa acumulezi informatiile de baza de la orele de curs. In timp,in functie de ce materie iti place si te pricepi sa o pui in practica, luand in considerare si nota de la bacalaureat(probabil cel mai important pas si ultimul,din cate vezi,dar nu cel din urma pentru tine,la care ar trebui obligatoriu sa il pui in lista ta de prioritati,inca de la inceput).
Pe plan personal,experimenteaza si bucura-te de prezent, de momente pe care este posibil sa nu le mai traiesti dupa,in viata ta intrucat acum e perioada in care ti se ''permite'' sa incerci,sa faci anumite lucruri si totusi sa gresesti. Mai tarziu,nu vei mai fi vazut cu ochii buni daca faci pasi gresiti in legatura cu probleme tipice adolescentilor si daca nu experimentezi mai devreme,mai tarziu ar putea fi prea tarziu! Nu intotdeauna si nu in orice caz. Tinand cont de toate astea,eu iti recomand sa nu uiti totusi motivul pentru care faci efortul de a merge la scoala,in functie de program. Daca nu o faci,foarte rau,iti pierzi singura sansa pe care societatea ti-o ofera la a avea o viata mai buna. Bineinteles ca ei ofera, tu trebuie sa profiti de oferta, asta e partea a doua care te priveste strict pe tine. Eu ti-am facut o recomandare personala mai jos, nu trebuie sa iei in considerare parerea mea daca nu o consideri potrivita pentru tine, asta oricum o vei afla in timp, dupa ce vei studia indeajuns incat sa practici si sa iti pui singur/a daca ti se potriveste sau nu o anumita profesie/meserie. Spor la invatat!

| Donsavas a răspuns:

Alege,pana la urma,ceea ce te reprezinta,ceva la care sa te descuri,iti doresti sa practici si iti place sa faci asta. Mai mult de atat,o profesie nu e doar un hobby,e o cariera cu care te prezinti in societate. Trebuie sa fi un profesionist in ceea ce faci,altfel,cel mai bine este sa nu profesezi si daca iti place asa mult,sa ramai la stadiul de junior,ucenic,rezident,cum vrei tu. Pana nu te ''perfectionez'',nu poti practica de unul singur acea profesie,intru-cat tine doar de tine sa-i ajuti dupa pe ceilalti. Invata,invata si iar invata! Cauta sa stai pe langa oameni cu realizari! Atat profesia cat si meseria se ''fura''. E foarte important! Nu te grabi sa cresti! O vei face cand te astepti mai putin. Nu sari peste pasi,tocmai acestia te formeaza(cum sunt scoala, concursurile, voluntariatul, cursurile suplimentare, pregatirile in particular) In profesia/meseria pe care o practici trebuie sa iti castigi cu capul si propriile maini titulatura de expert! Succes!

| Hagrid18 a răspuns:

Doctor chirurg sau neurolog saaau ginecolog