| Pintilie_Stefan_2000 a întrebat:

Ce profil ar trebui sa urmez la liceu, pentru a da la facultatea de mecanica?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un liceu industrial.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Facultatile de mecanica au foarte multa matematica la baza, deci ideal ar fi sa intri la mate-info.
Liceele auto te pregatesc pentru meseria de mecanic, dar cu matematica vei ramane in urma.
Cu mate-info vei merge la facultate mai bine pregatit, insa vei deveni inginer, adica 0 ca mecanic.
Alege tu ce vrei, daca faci un liceu cu profil auto faci inclusiv clasa a 13-a, si probabil vei avea nevoie de meditatii la matematica la absolvire, insa dupa liceu auto + facultate, vei fi un inginer "trecut prin toate", care poate deveni orice, in domeniul mecanicii.
Cei care fac liceu teoretic si mecanica, daca nu au stat pe langa mecanici din curiozitate, ies niste banali operatori prin fabrici, cu salarii decente, dar nu fac nimic spectaculos, si nu sunt in stare sa monteze nici mobila din casa, nu mai zic de facut ceva la masina... Sunt niste pisde cu diploma de 2 bani.

| Lioana a răspuns:

Preferabil unul de la liceele tehnologice. Dar indiferent de liceul terminat poti sa dai la absolut orice facultate.

| Yurisa a răspuns:

Chiar nu conteaza