| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce facultati as putea sa urmez daca am fost la liceu tehnologic, profil mecanica?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politehnica e cea mai potrivita, la Autovehicule Rutiere sau altceva asemanator.
Dar ar trebui sa iti doresti sa lucrezi pe un anumit tip de posturi, altfel ajungi a 7-a roata de la caruta, stai si comanzi piese pe 1500 lei.

| alchimistuinfinit a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu m-am impacat niciodata cu fizica si mate, mai ales ca eu faceam matematica M2 la liceu, la politehnica este M1, e cu mult mai greu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru alchimistuinfinit):

Daca nu te atrag materiile, fa niste cursuri de specializare in ceva cautat (diagnoza computerizata, electrica auto, softuri, sisteme de injectie sau vopsitorie), si mergi sa lucrezi in service. E mai bine platita meseria, decat scoala. Plus ca e un lux sa ai mintea odihnita, iar din postura de meserias, devii usor mic intreprinzator, apoi poate si proprietar (sau asociat) de service mare. Pe cand, ca inginer sau alta ocupatie care implica scoala, esti limitat de postul pe care il primesti, si te invarti doar in banii de salariu.

| Donsavas a răspuns:

Orice iti place tie. Poti studia in particular tot ce ti face placere. Nu te grabi sa intri la facultate. Esti tanar si timp este. Este mai important sa alegi domeniul care te caracterizeaza si in care doresti si te vezi lucrand peste ani.